„Zelené světlo je podanou rukou těm, kteří prchají před bídou a nestabilitou ve svých rodných zemích, i obyvatelům měst, jež je přijímají,“ uvádí k projektu Eliasson. Ti, kdo se do dílen zapojili, si mohli postavit modulární světlo. Záměrem organizátorů ale bylo také propojit imigranty s většinovou společností. NG ale po skončení dílny podotýká, že ve Vídni se loni projekt setkal s větším zájmem veřejnosti.
„Doufám, že tento projekt osvětlí některé úkoly plynoucí ze současné uprchlické krize v Evropě i po celém světě a připomene nám naši odpovědnost,“ věří Olafur Eliasson.
Z tyček, které mají na obou koncích zelenou žárovičku, lze sestavovat různé geometrické tvary od krychlí po rozměrné koule. Smontovaná i rozebraná světla je možné na místě zakoupit za příspěvek ve výši 300 eur. Celý výtěžek bude věnován na podporu platformy Green Light-Shared Learning a partnerských organizací TBA21, jimiž jsou Červený kříž ve Vídni, Caritas a vídeňský Georg Danzer Haus.
Projekt Zelené světlo v Praze minulý týden představila zakladatelka sbírky Thyssen-Bornemisza Art Contemporary (TBA21) Francesca von Habsburg. Minulý měsíc uzavřela s ředitelem NG Jiřím Fajtem smlouvu o pětileté výstavě sbírek TBA21 v Salmovském paláci na Hradčanech. Nadace TBA21 se zaměřuje na experimentální a nekonvenční projekty současného umění a v jejích sbírkách nechybějí díla zmíněného Olafura Eliassona či Aj Wej-weje, který aktuálně vystavuje ve Veletržním paláci. V expozici je kromě díla vytvořeného speciálně pro Prahu také exponát zapůjčený právě z TBA21.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp