Imigranti vyrábí lampy naděje. Můžete se k nim přidat

24.03.2017 10:11 | Zprávy

Veletržní palác představuje až do 2. dubna výsledky umělecké dílny, která začala minulý týden se zahájením nové sezony Národní galerie v Praze. Pro Prahu dílnu připravili lidé z vídeňského muzea TBA21, s nímž NG navázala spolupráci a plánuje vystavit v Česku jeho slavné sbírky současného umění. Projekt dánsko-islandského umělce Olafura Eliassona se jmenuje Zelené světlo. Podle autora představuje metaforické světlo pro uprchlíky a migranty. Zprávu přinesla ČTK.

Imigranti vyrábí lampy naděje. Můžete se k nim přidat
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Menší uprchlický tábor pro rodiny s dětmi v Ankawě. Jde o křesťanskou čtvrť Arbílu, čtvrtého největšího města v Iráku

„Zelené světlo je podanou rukou těm, kteří prchají před bídou a nestabilitou ve svých rodných zemích, i obyvatelům měst, jež je přijímají,“ uvádí k projektu Eliasson. Ti, kdo se do dílen zapojili, si mohli postavit modulární světlo. Záměrem organizátorů ale bylo také propojit imigranty s většinovou společností. NG ale po skončení dílny podotýká, že ve Vídni se loni projekt setkal s větším zájmem veřejnosti.

„Doufám, že tento projekt osvětlí některé úkoly plynoucí ze současné uprchlické krize v Evropě i po celém světě a připomene nám naši odpovědnost,“ věří Olafur Eliasson.

Z tyček, které mají na obou koncích zelenou žárovičku, lze sestavovat různé geometrické tvary od krychlí po rozměrné koule. Smontovaná i rozebraná světla je možné na místě zakoupit za příspěvek ve výši 300 eur. Celý výtěžek bude věnován na podporu platformy Green Light-Shared Learning a partnerských organizací TBA21, jimiž jsou Červený kříž ve Vídni, Caritas a vídeňský Georg Danzer Haus.

Projekt Zelené světlo v Praze minulý týden představila zakladatelka sbírky Thyssen-Bornemisza Art Contemporary (TBA21) Francesca von Habsburg. Minulý měsíc uzavřela s ředitelem NG Jiřím Fajtem smlouvu o pětileté výstavě sbírek TBA21 v Salmovském paláci na Hradčanech. Nadace TBA21 se zaměřuje na experimentální a nekonvenční projekty současného umění a v jejích sbírkách nechybějí díla zmíněného Olafura Eliassona či Aj Wej-weje, který aktuálně vystavuje ve Veletržním paláci. V expozici je kromě díla vytvořeného speciálně pro Prahu také exponát zapůjčený právě z TBA21.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vážné. Fialovi se vysmál už i Jan Kraus

13:20 Vážné. Fialovi se vysmál už i Jan Kraus

Výroky premiéra Petra Fialy o dorovnání německých platů za čtyři roky vyvolaly u řady lidí velké poz…