Hostem rozhovoru na DVTV byl molekulární imunolog Václav Hořejší. Tentokrát moderátor nezpovídal hosta přímo na místě, ale skrz videohovor. Na úvod se Martin Veselovský zeptal Václava Hořejšího na to, co si myslí o vývoji grafu, který zachycoval počet hospitalizovaných lidí s prokázaným koronavirem a který od 22. září začal strmě stoupat.
„No je to hrůza, ale to se dalo čekat. Prostě jsme něco zanedbali o těch prázdninách, teď se to projevuje. To se přesně dalo čekat a já jsem spíš překvapený tím, že je to relativně mírné. Mohlo by to být daleko horší,“ odpověděl. Prý se to tedy rozjíždí pomaleji, než by mohlo a je současným stavem vlastně příjemně překvapen. Každopádně situace nekulminuje, a to horší nás má údajně ještě čekat. „Je jasné, že ta křivka, která jde nahoru, ještě nahoru nějakou dobu půjde a já si netroufám odhadnout, jak dlouho půjde, ale opravdu se obávám, že to bude ještě mnohem horší,“ myslí si. Prý se to ukáže během dvou týdnů, jestli se to povede utlumit či naopak. Než se projeví nová opatření, která se mají ohlásit v pátek, má trvat dva až tři týdny. Je tam tedy určité zpoždění.
Za důležité považuje Hořejší to, aby se lidé neshromažďovali. Měly by se tedy dle něj zakázat i ty akce, které jsou nyní povolené. „Já nejsem epidemiolog, ale věřím, že ti odborníci epidemiologové tohle všechno dobře ví, vědí, která jsou ta opatření, která by nejlépe zabrala a mám takový dojem, že to, že zatím to bylo relativně mírné, ta omezení, tak že to bylo jenom součástí takové taktiky, aby se to neudělalo vše naráz, aby se lidi příliš nezlobili a že když se jim to bude podávat takhle po kouscích, tak že to zkousnou lépe. Na druhé straně si tento postup bohužel vyžádá nějaké oběti,“ předložil imunolog svůj názor. Pokud by tedy vláda učinila nějaké přísné opatření již na začátku září, tak jsme na tom prý mohli být daleko lépe. „Přesně takhle to zafungovalo v tom březnu. Kdybychom začali s těmi přísnějšími opatřeními, která byla v tom březnu o jeden, dva týdny později, tak jsme na tom byli úplně stejně jako ta severní Itálie nebo ten New York, prostě tak to je,“ dodal.
Moderátor se dále hosta zeptal na to, co si myslí o ostatních lékařských expertech, například o Romanu Šmuclerovi či Janu Pirkovi, kteří jsou podepsáni pod prohlášením, které říká, že horší dopad než samotné onemocnění, mohou mít ta drastická opatření.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: tle