Internetový ostrov. Na stránky britské policie se z Česka nedostanete. Ani odjinud

09.08.2024 14:00 | Zprávy

Britská policie zablokovala přístup na vlastní webové stránky všem mimo Velkou Británii. Na web se nelze dostat jak ze států Evropské unie, tak ani z USA nebo Austrálie. Obejít se blokace IP adresy dá přes služby VPN, která umí obcházet podobná omezení.

Internetový ostrov. Na stránky britské policie se z Česka nedostanete. Ani odjinud
Foto: Printscreen Police.uk
Popisek: Server britské policie po zablokování mimobritských IP adres

Oficiální server britské policie Police.uk je pro mimobritské země mimo provoz. Ke kroku se policie odhodlala po mnoha zátazích v domácnostech během pouličních nepokojů. Ty Velkou Británii zachvátily po útoku nožem 29. července na dětský baletní kroužek v Southportu, kdy zemřely tři dívky a mnoho dalších bylo zraněných. Pachatelem je britský občan s rwandskými kořeny. Útok vyvolal vlnu nepokojů. A to včetně komentářů na internetu. Mnohé z komentářů pak britská policie vyšetřuje jako trestné činy.

Dle serveru Decripto, který informaci přinesl, k zablokování serveru policie došlo po mnoha hackerských útocích, domnívá se deník, ač pro to nemá důkazy.

Ale opatření vyvolalo obavy britských občanů, které jsou mimo Spojené království a s úřady potřebují být v kontaktu. „Toto opatření vyvolalo obavy mezi obyvateli mimo Spojené království, kteří mohou potřebovat přístup k policejním službám nebo informacím Spojeného království v zahraničí,“ píše server Decripto.

Podle serveru došlo k zablokování služeb webu z preventivních důvodů. Ze strany úřadů se zablokování zdá být pokusem snížit riziko vyplývající z kybernetických útoků, a tím ochránit stabilitu webu. Server Decripto se domnívá, že za rozhodnutím zablokovat stránky britské policie, může stát i zneužívání chatovacího systému britské policie, který byl zahlcený takzvaným trollením. Tedy nebývalým zatěžováním chatovacích místností. 

„Blokáda IP způsobila potíže obyvatelům EU, kteří se spoléhají na stránky britské policie pro různé služby, jako je hlášení incidentů, přístup k veřejným informacím nebo vyžádání oficiálních dokumentů. Úřady mohou poskytovat další aktualizace, když pracují na vyřešení základních problémů a obnovení normálního přístupu,“ informuje Decripto.

Ve Velké Británii bylo doposud zatčeno při nepokojích 480 lidí. A nad 150 jich bylo obviněno, desítky z nich už si vyslechly rozsudky ve zrychleném soudním jednání. „V celé zemi bylo dosud zatčeno více než 480 lidí, z nichž téměř 150 bylo obviněno. Desítky již byly odsouzeny za případy, které byly urychleně řešeny soudním systémem,“ informuje Reuters.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marian Kučera

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Co chcete udělat pro dostpunost bydlení na celstotátní úrovni?

Pořád se oháníte úspěchy v Praze, ale vždyť ani zde jste ten problém nedokázali vyřešit? A taky by mě zajímalo, jak zrovna vy chcete bojovat s korupcí, když sám máte máslo na hlavě - viz vaše odměny, které jste přijímal neoprávněně od městské firmy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Obrovské škody v EU. A bude hůř. Šichtařová řekla, co se chystá

20:49 Obrovské škody v EU. A bude hůř. Šichtařová řekla, co se chystá

Ekonomka Markéta Šichtařová varuje před úpadkem konkurenceschopnosti Evropy, způsobeným ideologií ES…