Pavla Holcová spolupracovala s později zavražděným slovenským novinářem Jánem Kuciakem. Obětí vraha se tehdy stala i jeho snoubenka. Investigativní novinářka prozradila, že nad smrtí mladého slovenského novináře dodnes přemýšlí. Dodnes uvažuje, zda tomu šlo zabránit. „Všichni, kdo jsme Jána znali, přemýšlíme pořád dokola, jestli bylo možné udělat něco, co by tomu zabránilo,“ přiznala.
Vražda jejího kolegy prý Slováky pohnula k tomu, že se politická scéna mohla nějak proměnit. Tehdy, v roce 2018, prý Slováci chtěli tu změnu. „Ale potom přišel covid, přišla nová vláda, přišel chaos, a ti lidé tu naději ztratili,“ upozornila Holcová s tím, že expremiér Robert Fico má na Slovensku stále velkou politickou podporu. Přitom byl podle Holcové součástí složitější struktury mafiánského státu.
Jisté zklamání pro Holcovou představuje i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.
„Ona je takový mateřský smířlivý typ. Do ní každý vkládal své naděje a ona nechtěla nikoho zklamat. To Slovensko na jedné straně potřebovalo pohladit, ale na straně druhé na Slovensku probíhá revoluce, reálně, i když to trvá dlouho a je to vyčerpávající. Dochází tam ke změnám, a to by vlastně potřebovalo někoho trochu radikálnějšího,“ poznamenala Holcová.
- Celý rozhovor naleznete zde
Pokud jde o situaci v Česku a o korupční kauzy, podle novinářky na tom vlastně nejsme nijak špatně, protože nemá cenu si nalhávat, že existují nějaké země na světě, kde tamní politické strany nemají ve skříni nějakého kostlivce, nějakou korupční kauzu. „Vlastně jsme na tom dobře. Neznám jedinou zemi na světě, kde by nebyla korupční kauza,“ zdůraznila.
České korupční kauzy v ní prý probouzejí neklid, ale oceňuje, že kupříkladu kauza STAN nezůstala někde skryta v šuplíku, byla rozkryta, má nějaké důsledky a řeší se.
Sama ale zažila už několik ostrých výhrůžek a už má zkušenosti s tím, jaké to je, žít pod policejní ochranou. „Výhrůžky smrtí, výhrůžky znásilněním, výhrůžky, že bude v rodině tragédie a tak,“ poznamenala.
Vedle vraždy Jána Kuciaka věnuje prý Holcová čas i rozkrývání praní ruských peněz v Česku. Způsob, jak vyprat peníze, se prý v Moskvě vyučoval již v 70. a 80. letech minulého století. A protože s tím mají Rusové tolik zkušeností, je tak složité jejich majetky dohledat.
A teď prý pracuje na kauzách globálního obchodu s kokainem. Do Evropy prý přicházejí mexické kartely. „To může být velká hrozba. Z jedné strany máme mexické kartely, z druhé strany máme Rusko, a my jsme uprostřed,“ poznamenala. S tím, že Mexičané v Evropě vaří i kvalitní pervitin. Zatím prý působí např. v Holandsku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.