Při výběru lídra společné kandidátky Starostů a nezávislých (STAN) a hnutí Východočeši pro krajské volby v Královéhradeckém kraji se rozhodovalo mezi Vámi a poslankyní Berdychovou. Nyní je již zřejmé, že přednost dostala žena. Víte proč? A je to pro Vás osobně zklamáním?
Zklamání to není, protože já dávám přednost ženám vždy, když je to vhodné.
Minulé krajské volby v Hradeckém kraji vyhrála ČSSD před KSČM, obě se dohodly na vytvoření koalice. Jak byste stávající vedení hodnotil?
Stávající koalice v kraji si vede slušně, nevidím tam žádné zásadní nedostatky.
Proč by podle Vás měli voliči dát přednost Vaši kandidátce?
Kandidátka Starostové a Východočeši nabízí mnoho zkušených lidí, kteří znají dobře práci ve veřejné správě a znají problémy lidí jak ve městech, tak i v malých obcích. Máme představu, jak spravovat veřejný majetek a veřejné finance, i když na úrovni kraje je to podstatně těžší. Někteří z nás mají za sebou několikaletou práci v krajském zastupitelstvu.
Vy sám vítáte záměr janskolázeňské společnost Mega Plus, která chystá ve středních Krkonoších lyžařské propojení areálů Černá hora, Pec pod Sněžkou, Černý Důl, Velká Úpa a Svoboda nad Úpou. "Jako svazek jsme založili pracovní skupinu, která by se zabývala prosazováním propojování středisek v celých Krkonoších," řekl jste v reakci na záměr pro ČTK. K čemu jste prozatím dospěli? Vidíte nějakou překážku?
Dospěli jsme k sestavení pracovní skupiny při Svazku měst a obcí Krkonoše, která by měla začít pracovat začátkem příštího roku. Máme dobrou motivaci v projektu Pega Plus, myslím, že to je pro Krkonoše správná cesta. Přestože si uvědomujeme možný konflikt s ochranou přírody,chceme pracovat na principu spolupráce a dohody se Správou KRNAP.
Je to podle Vás cesta, jak můžou česká zimní střediska konkurovat těm zahraničním? Nebo co je podle Vás třeba změnit?
Myslím, že to může zvýšit atraktivitu lyžování v Krkonoších, protože jejich nadmořská výška je daná a nechceme ani rozsáhlé zásahy do lesních porostů. Chceme využít maximálně existujících kapacit pro atraktivní lyžování, aby se lyžař bez „sundání lyží“ mohl po celý den pohybovat na větším území a udělat si třeba i výlet do okolních lyžařských středisek.
Investice do nových lanovek a vleků by měly v příštích přibližně osmi letech dosáhnout kolem miliardy korun. Jak velkou částku by se na investici měla podílet sama radnice?
Je to velmi individuální, nelze obecně odhadnout podíl veřejných financí obcí na těchto investicích. Úloha měst a obcí není v podnikání, ale spíš ve vytváření podmínek pro investice nebo také v regulaci. Musíme pružně reagovat tvorbou územních plánů a regulačních plánů na poptávku investorů. Také musíme zajišťovat kvalitní veřejnou infrastrukturu, jako parkoviště, veřejné osvětlení , vodovod, atd.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková