Islámský stát je prý v módě. Proto má stále více bojovníků, už je jich víc než 27 000

08.12.2015 11:30 | Zprávy

Počet lidí, kteří bojují za takzvaný Islámský stát (IS), se za rok a půl jeho působení v Iráku a Sýrii zdvojnásobil. Podle odhadů má nyní tato teroristická organizace k dispozici 27 000 až 31 000 bojovníků. Nový údaj přinesl newyorský ústav Soufan Group, který poskytuje bezpečnostní informace vládám a nadnárodním organizacím.

Islámský stát je prý v módě. Proto má stále více bojovníků, už je jich víc než 27 000
Foto: wikipedia
Popisek: Vlajka Islámského státu

„Příliv zahraničních bojovníků do Sýrie a Iráku je celosvětový fenomén,“ uvádí se ve zprávě ústavu. Podle jeho informací bojuje v řadách IS 27 000 až 31 000 lidí z 86 zemí. Loni v červnu toto pracoviště uvádělo, že IS má k dispozici 12 000 bojovníků. „Navzdory mezinárodnímu úsilí oslabit IS a omezit příliv radikálů do Sýrie se počet členů více než zdvojnásobil,“ stojí ve zprávě Soufan Group.

„Tento úspěch IS překonává sny jiných teroristických skupin, které už vyšly z módy, například al-Káidy. IS získal ke členství desítky tisíc bojovníků a další inspiroval k tomu, aby jej podporovali,“ uvádí se ve zprávě.

Nejvíce bojovníků prý pochází z Ruska a z Francie

Ústav má k dispozici podrobnější údaje, z nichž vyplývá, že zájem o připojení se k IS není ve světě rovnoměrný. Velký počet nových lidí připadá na občany západní Evropy. Z tohoto regionu IS získal 5 000 bojovníků a 1 700 z nich jsou Francouzi. Počet Severoameričanů se nezměnil – z tohoto regionu je v IS 280 členů. Explozí se dá nazvat příliv bojovníků z Ruska a střední Asie, protože počet lidí z této oblasti vzrostl o 300 procent. V řadách IS je 4 700 osob z této části světa a 2 400 z nich jsou Rusové.

Z Blízkého východu v řadách IS bojuje přes 8 200 lidí. Vůbec největší skupinu bojovníků IS tvoří Tunisané, jichž v Sýrii a Iráku bojuje 6 000, přičemž na celou oblast severní Afriky připadá asi 8 000 lidí. Dále se k IS připojilo na 2 500 Saúdských Arabů a 2 100 Turků.

Soufan Group svou zprávu založil na údajích poskytnutých vládami, mezinárodními organizacemi a výzkumnými ústavy. Odhaduje, že až 30 procent z těchto cizinců se chce vrátit do svých zemí, což se od začátku bojů v Iráku a Sýrii považuje za hlavní výzvu pro místní tajné služby. Je pravděpodobné, že tito navrátilci budou zradikalizovaní muslimové připravení provést útoky podobné atentátům spáchaným nedávno v Paříži nebo v Tunisku.

 


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šílený Fiala, mám o něj strach. Babiš zvedl koalici mandle, Pekarová i Pavel Novotný nadskočili

14:01 Šílený Fiala, mám o něj strach. Babiš zvedl koalici mandle, Pekarová i Pavel Novotný nadskočili

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v pátek v Poslanecké sněmovně poslal premiéra Petra Fialu na léčení …