Průzkumy veřejného mínění napovídaly tomu, že Renzi v referendu neuspěje. Premiér se spoléhal na nerozhodnuté voliče, ale nakonec se mu je nepodařilo přesvědčit. Odpůrci ústavních změn zvítězili zhruba v poměru 60 ku 40. Ze dvaceti italských krajů byly ústavní změny schváleny jen ve třech z nich. Největší debakl utrpěla vláda na Sardinii a Sicílii, kde pro ústavní změny hlasovalo dokonce méně než třicet procent voličů.
Premiér Renzi přislíbil, že pokud voliči ústavní změny odmítnou, podá demisi. Tak by se mělo stát hned dnes a prezident Sergio Mattarella začne hledat nového premiéra. Nemalé šance na uchvácení moci tak nyní má protestní strana Beppe Grilla Hnutí pěti hvězd. „Hurá, demokracie zvítězila! Renzi odchází a Italové půjdou brzy znovu volit. Jsme připraveni podílet se na brzkém vyhlášení nových voleb,“ napsal Grillo na svém blogu.
Výsledek referenda je o to přesvědčivější, že se jej zúčastnilo na italské i evropské poměry nadstandardních téměř 70 % oprávněných voličů. Italové tak jednoznačně odmítli premiéra Renziho osobně, ale podle mnohých také samotnou Evropskou unii, jejíž představitelé nijak neskrývali, že přejí úspěch stávajícímu premiérovi. Reakce mediálního i politického mainstreamu je očekávaná. Zatímco v případě voleb v Rakousku se hovořilo o porážce populismu, nyní je tomu přesně naopak.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Josef Provazník