Ivan Hoffman: Drsná prohra favorita na Slovensku? Mlčící většina začíná volit

13.04.2024 16:55 | Komentář

POHLED IVANA HOFFMANA Slovenské prezidentské volby byly podle komentátora Ivana Hoffmana volbou mezi mírem a válkou. Vyhrál zpočátku méně favorizovaný Peter Pellegrini nad mediálním mainstreamem a umělci preferovaným Ivanem Korčokem. Jak mohl podporovaný Korčok prohrát volby? Hoffman má jasno: nálada v Evropě dospěla do bodu, kdy mlčící většina začíná volit. Pro favority té „lepší“ menšiny to je problém, protože většina intuitivně volí mír.

Ivan Hoffman: Drsná prohra favorita na Slovensku? Mlčící většina začíná volit
Foto: Archiv Ivana Hoffmana
Popisek: Ivan Hoffman

Být favoritem bývá ve volbách výhodou. K favoritovi tíhnou voliči bez silného názoru, kteří instinktivně chtějí patřit do vítězného tábora. V jednokolovém volebním systému, kdy vítěz bere vše, je favorit předem vítězem, pokud samozřejmě nějakou hrubkou na poslední chvíli neporazí sám sebe. Být favoritem ve dvoukolové volbě ale jednoznačnou výhodou není. Z polarizace před druhým kolem totiž vzejde množství voličů se silným názorem. Ti, co zohledňují kurzy na favorita, průzkumy a mediální masáž, jsou při druhém kole menšinou, jež volby nerozhoduje.

Slovenské volby prezidenta přinesly zajímavý paradox, když se po jejich prvním kole stal favoritem pan Korčok, kandidát menšiny. Všeobecně se věřilo, že se volební kyvadlo standardně vychýlí od vlády k opozici. Byl to optický klam, způsobený možná protivládními demonstracemi frustrované opozice, anebo tím, že média notoricky ignorují mlčící většinu. Ve skutečnosti preference Ficovy koalice rostou a politické kyvadlo nikam nespěchá.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ivan Hoffman

Mgr. Marek Výborný byl položen dotaz

očkování proti SLAK

Proč se u nás neočkuje proti SLAK?? Proč toto očkování EU zakázala? Proč všude ve světě se očkuje? A je pravda, že v Rakousku se zabíjí jen nakažené kusy??

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nové „Přemluv bábu“. Politická výchova rodičů: „Dejte jim tam sledování těchto účtů.“

20:30 Nové „Přemluv bábu“. Politická výchova rodičů: „Dejte jim tam sledování těchto účtů.“

Datový vědec Petr Ludwig na sociální síti vyzývá lidi, aby svým rodičům přidali do sledování vybrané…