Ivan Hoffman se podíval na Čínu. Hlouběji než „angažovaní sinologové“

11.03.2023 10:30 | Komentář

POHLED IVANA HOFFMANA „Prognózovat budoucnost už dnes nelze bez pochopení Číny,“ myslí si Ivan Hoffman. A protože pohled „angažovaných sinologů“, kteří končí u lidskoprávního pekla na zemi, mu přijde dost plochý, rozhodl se o aktuálním dění v miliardové zemi zjistit více. Zásadní informací, která pro nás není dobrá, že to, že čínský pohled dnes imponuje většině světa...

Ivan Hoffman se podíval na Čínu. Hlouběji než „angažovaní sinologové“
Foto: Archiv Ivana Hoffmana
Popisek: Ivan Hoffman

I když to u nás, ve střední Evropě, nevnímáme anebo si to nepřipouštíme, prognózovat budoucnost už dnes nelze bez pochopení Číny. Je příliš ekonomicky silná, příliš technologicky vyspělá a má příliš spojenců. Pokud jsme v minulosti vystačili s komentáři našich angažovaných sinologů, kteří Čínu s despektem odepisují coby lidskoprávní peklo na zemi, temnou komunistickou diktaturu a všeobecné bezpečnostní riziko, dnes je rozumnější soustředit se na původní čínské zdroje a přímo od Číňanů si poslechnout, o co jim jde.

Čínský ministr zahraničí měl 7. března tiskovou konferenci, na které se kromě jiného dopustil odvážné myšlenky na margo dnešního chaotického světa. Qin Gang říká: „Všechny země jsou na sobě závislé, lidstvo má společnou budoucnost. Mezinárodní společenství by se mělo sjednotit a spolupracovat. Spolupráce a solidarita mohu překonat pandemii, řešit změnu klimatu, zajistit mír, rozvoj, bezpečnost a správu věcí veřejných a vybudovat otevřený, inkluzivní, čistý a krásný svět trvalého míru, všeobecné bezpečnosti a společné prosperity.“

Důležitější, než co čínský ministr zahraničí řekl, je, že to myslí vážně, a že to, co říká, imponuje většině světa. Čína se stává neformálním mluvčím rozvojových zemí, které tvoří 80 % světové populace a z více než 70 % přispívají ke světovému hospodářskému růstu. Podle Číny by lidé z rozvojových zemí měli mít právo na lepší život a rozvojové země by také měly mít větší zastoupení a silnější hlas ve světových záležitostech. To je něco co Africe, Asii či Jižní Americe nikdy nenapadlo nabídnout Američany, respektive kolektivní Západ.

Čína deklaruje, že je proti jakékoli formě hegemonismu a mocenské politiky, a je proti mentalitě studené války. V tom smyslu čínský ministr zahraničí říká o vztazích mezi Čínou a EU, že „nejsou zacílené ani závislé ani nepodléhají žádné třetí straně. Čína bude EU vždy považovat za komplexního strategického partnera a podporovat evropskou integraci.“ Jinak řečeno, Číňané v rodícím se multipolárním světě budou fandit Evropě, aby získala strategickou nezávislost a s ní dlouhodobou stabilitu.

Šanci, že multipolární svět a demokratizace mezinárodních vztahů bude posilovat, zaručí podle Qin Ganga spojenectví Číny a Ruska: „Čím turbulentnější je svět, tím více by se měly utužovat vztahy Číny a Ruska, založené na nesdružování, nekonfrontaci a necílení na třetí stranu.“ Z toho je zřejmé, že se Američanům nepodaří izolovat Rusko a Západ že neudrží nadvládu nad ostatním světem.

Politikům, kteří se v USA otevřeně vymezují proti Číně, coby „největší hrozbě a konkurentovi“, komplikuje konfrontaci s tímto rivalem globální byznys. Pro průmyslové společnosti z celého světa se Čína stala optimální destinací pro umístění svých výrobních kapacit a dnes už je Čína i globálním centrem vývoje a výzkumu. Čínu už američtí politikové nemohou porazit bez toho, že současně zničí byznys nadnárodním korporacím, kterým přitom stejní politici slouží. Reálnou moc mají v rukou byznysmeni a těm má Čína stále co nabídnout. A o tom to je.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ivan Hoffman

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Kdo chce vidět v Číně jen nepřátele / na pokyn USA/ skončí jako nepřítel., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseanaboca , 11.03.2023 11:29:42
Dnes činí naši politici jen politická rozhodnutí.. kupujeme F35 protože je to politické rozhodnutí je to jaderný nosič a vydělají USA. Odmítneme levnější kvalitnější ropu a plyn, protože je to politické rozhodnutí , protože vydělá USA a nás to poškodí. Kupujeme svou vlastní elektřinu z Německa, protože je to politické rozhodnutí. Němci na naši elektřině vydělají a nás to poškozuje. Rušíme obchody s Čínou, protože to chce USA a kupujeme kde co ze západních zemí / ty to mají z Číny/ protože západ na nás vydělá a nás to poškozuje. Podporujeme kde jakou válku USA, protože jim to pomáhá udržovat strach a postavení ve světě, a nás to stojí prostředky a poškozuje nás to , ale je to politické rozhodnutí. A tak pořád dokola. Volíme politiky aby nás poškozovali a my pracovali ve prospěch jiných a je to politické rozhodnutí

|  11 |  0

Další články z rubriky

Zbořil: Nacisté v Německu, komunisté u nás, smrt Kennedyho. Nepohodlné pravdy

11:24 Zbořil: Nacisté v Německu, komunisté u nás, smrt Kennedyho. Nepohodlné pravdy

Vzhledem k pověsti CIA by politologa Zdeňka Zbořila nepřekvapilo, kdyby prezidenta Johna F. Kennedyh…