Ivermektin povolen. Pět dní po Blatného odmítavém výstupu u Moravce

12.03.2021 14:52 | Zprávy

Covid se může léčit ivermektinem, rozhodlo ministerstvo. Záleží prý jen na lékaři a souhlasu pacienta. Jedná se údajně o experimentální léčbu. Blatný už u Moravce řekl, že sám by ho prý nepředepsal ani nevzal. Babiš by ho zase rád rozvážel praktikům.

Ivermektin povolen. Pět dní po Blatného odmítavém výstupu u Moravce
Foto: www.saps.gov.za
Popisek: Pytle s miliony tablet Ivermektinu, zabavené jihoafrickou policií

Ministerstvo zdravotnictví údajně umožní zdravotnickým zařízením podávat covidovým pacientům lék Ivermektin. Bude záležet na uvážení lékaře. Jakožto experimentální léčba bude k podání nutný informovaný souhlas pacienta.

„Léčba ivermektinem představuje v současné době experimentální léčbu bez dostatečného množství důkazů získaných metodami medicíny založené na důkazech, a nelze ji proto nyní považovat za součást standardní a standardizované odborné péče v léčbě pacientů s onemocněním covid-19,“ uvedlo ministerstvo. Lék je nyní dostupný na lékařský předpis.

„Ministerstvo zdravotnictví umožňuje všem poskytovatelům zdravotní péče podání léčivého přípravku ivermectin, pokud to bude v souladu s platnými stanovisky SÚKL a pacient vyplní informovaný souhlas. Zároveň je ale nutné dodat, že dosud neexistují dostatečné důkazy o prokazatelně kladném vlivu ivermectinu na léčbu onemocnění covid-19,“ uvedl k léčivému přípravku ministr zdravotnictví Jan Blatný. Blatný sám ještě v neděli v Otázkách Václava Moravce prohlásil, že on sám, jako lékař, by ivermektin nepředepsal a ani si ho nevzal.

Ivermektin pacientům začala podávat například Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, její lékaři odmítají kritiku léčiva. Varují však před jeho užíváním bez porady s lékařem, při předávkování hrozí poškození orgánů. Nemocnice lék podala již asi 70 pacientům a nakoupila ho v Bulharsku.

O léku mluví i politici. Šéf vlády Andrej Babiš včera na sociálních sítích třeba navrhoval ivermektin distribuovat praktickým lékařům.

Fakultní nemocnice v Motole ale zase na svém oficiálním facebooku uvedla, že „žádné veterinární přípravky pacientům podávané nejsou a nebudou“. To je mířeno právě na ivermektin, který je podáván jak lidem, tak (v jiné podobě) zvířatům.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: AZy

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…