Herman konstatoval, že pořádání sudetoněmeckého sjezdu na českém území je dalším krokem na cestě ke smíření. Luzar oponoval, že něco takového bude možné, až sudetští Němci bez výhrad uznají Benešovy dekrety a uznají tak poválečné uspořádání v Evropě. Herman obratem sudetské Němce bránil. Prý poválečné uspořádání uznali a zřekli se majetkových nároků v Československu.
Luzar si však trval na svém. Upozornil, že sudetoněmecký Landsmanšaft má údajně vícero frakcí a existují skupiny, které se prý majetkových nároků v České republice nezřekly. Herman Luzarovi znovu oponoval. „To jsou informace, které jsou zcela zavádějící,“ zlobil se exministr kultury. Landsmanšaft jako konkrétní organizace má jasně dané vedení a toto vedení se majetkových nároků zřeklo.
Německo prošlo hlubokým demokratizačním procesem. Je to sdružení, které je velmi přátelské, chce stavět mosty a snaží se o to dlouhá léta.
„Já mám informace od lidí z Krnova a tak podobně. Oni říkají, že ti sudetští Němci se tam jezdí dívat, ale ne jen kvůli tomu, aby viděli, kde se narodili, ale také aby si prohlédli majetky, které jim kdysi patřily,“ tvrdil Luzar s tím, že v historických dokumentech se o navrácení majetku opakovaně hovořilo.
Herman okamžitě přešel do protiútoku. „Jde o historické dokumenty. Německo se dokázalo vyrovnat se svou temnou nacistickou minulostí. Je kuriózní, že člen komunistické strany tady klame. Německo se na rozdíl od nás dokázalo vyrovnat se svou minulostí,“ vypálil Herman s odkazem na komunistické zločiny v Československu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp