Prezident Miloš Zeman tvrdil, že do Česka přiteče z Číny až 95 miliard korun na investicích. Do roku 2020 to mělo být dokonce 232 miliard. A realita? Místo 95 miliard, které měly přitéct v první vlně, do Česka dorazily miliardy 3.
Čínské orgány navíc vyšetřují poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-minga, jenž vedl čínskou investiční skupinu CEFC. Je podle všeho vyšetřován pro podezření z korupčního jednání. Z vedení firmy se stáhl a do dosud soukromé investiční skupiny CEFC vstoupil čínský stát, který bude velmi pravděpodobně přísně posuzovat všechny dosavadní investiční plány. Prezident Zeman sice ujišťuje českou veřejnost, že ekonomická spolupráce s Čínou nekončí, ale faktem zůstává, že ze 17 uzavřených ekonomických dohod se zatím podařilo naplnit jen 2. Původní plán přitom počítal s naplněním hned 9 dohod ještě v roce 2016.
„Obsahem první smlouvy byla koupě společnosti Žďas a jejího dceřiného podniku TS Machinery Plzeň. Akvizice, vyčíslená v kontraktu na 72 milionů eur, byla dokončena v srpnu 2016. Druhý kontrakt předpokládá vytvoření společného fondu mezi CEFC a Hengfeng Bank s kapitálem 1,1 miliardy eur, který má být investován do průmyslových podniků v Česku. Prvním obchodem fondu byla právě akvizice Žďasu, žádné další obchody ale uzavřeny nebyly. Na základě třetího kontraktu měla CEFC koupit 70 procent společnosti Eden Arena, která je vlastníkem fotbalového stadionu Eden. Loni v dubnu se CEFC stala majitelem všech akcií Eden Areny; přesná kupní cena zveřejněna nebyla, šlo o zhruba miliardu korun,“ píší k tomu Lidové noviny.
Kdo očekával, že se po oteplení česko-čínských vztahů zvýší export českého zboží, byl zklamán, export se také nezvýšil. Výraznějšího posunu dosáhla jen Škoda Auto. Úspěchu dosáhl ale spíše německý mateřský koncern Volkswagen.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp