Jak je to s dotacemi z EU? V ČT vše popsala ministryně Dostálová

05.09.2018 21:01 | Zprávy

Vláda není spokojená s tím, jak Česko čerpá peníze z Evropských fondů. Brusel za čtyři a půl roku aktuálního rozpočtového období poslal do Česka necelých osmdesát miliard korun, což je asi třináct procent toho, co celkem za sedm let vyčerpat lze. Hrozí nyní, že na konci čerpání přijdou na poslední chvíli miliardy korun jako v roce 2015, což se ekonomice moc nezamlouvá? V interview na ČT24 to probral moderátor Daniel Takáč s Klárou Dostálovou (nestr. za ANO), ministryní pro místní rozvoj.

Jak je to s dotacemi z EU? V ČT vše popsala ministryně Dostálová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Klára Dostálová, ministryně pro místní rozvoj

To, že čísla napovídají, že se v Česku tak málo čerpá, není tím, že by byl o dotace malý zájem. Dokonce to podle Dostálové zdaleka není tak, že by se málo čerpalo. „Je třeba to vzít odzadu, nečerpá se málo. Je třeba vysvětlit, že třináct procent není to, co se dostane ke konečným příjemcům,“ řekla s tím, že lidé, kteří žádají o projekty, už mají proplaceno daleko více peněz.

„Je to také v určitých etapách, nejprve musíte vyhlásit výzvy, pak projekty přijmout, napsat smlouvy a rozhodnutí,“ řekla a dodala, že částky jsou mnohem vyšší a Evropská komise posílá také zálohy, které se vyučtovávají vůči konečným příjemcům. „Proto částka, která skutečně je u konečných příjemců, je někde kolem 120 miliard. Tu žadatelům vyplatil stát, který si ji pak nárokuje vůči Evropské komisi,“ sdělila Dostálová.

Následně upozornila, že to byl právě jeden z momentů, kdy premiér Andrej Babiš řekl: To je hezké, že to z českých peněz zaplatíme příjemcům, kteří jsou spokojení. Ale já chci být spokojený, až ty peníze budu mít zpět z Evropské unie ve státním rozpočtu.

V návaznosti na premiérovo prohlášení se moderátor Takáč zeptal, v čem je tedy problém, že zde už zmíněných proplacených 120 miliard není. Dostálová poukázala na to, že takzvaná certifikace probíhá dvakrát až třikrát do roka. „Znamená to, že vůči EU se to nárokuje po větších transakcích, což je jedno z opatření, která zavedl premiér, tedy že chce daleko častěji, protože pro něj je zásadní cashflow, aby peníze byly ve státním rozpočtu,“ vysvětlila ministryně pro místní rozvoj.

Že by 120 miliard nemuselo nakonec vůbec přijít, Dostálova odmítá. „To se nestane, jsme si jistí. Souhrnné žádosti o platbu, to jsou ty platby, které tady certifikují naše řídicí orgány pod jednotlivými ministerstvy,“ uvedla s tím, že oni proto již vědí, že platby jsou v pořádku a pouze se čeká na to, kdy se to bude nárokovat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

20:35 „Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

Klimatické změny, fakta a mýty ve světě vědy. K tomuto tématu se v Poslanecké sněmovně konala dvoude…