„Není na to jednoduchá a jednoznačná odpověď. Pro mě jako člověka, který zažil totalitu, kdy byla cenzura samozřejmostí a neexistovala veřejná svoboda slova, je to přes čáru. Podle mě se má svoboda slova držet a zrovna Spojené státy pro mě byly zemí, která toto reprezentuje,“ říká Fendrych v rozhovoru pro DVTV.
Připouští, že zprvu ho reakce amerických médií potěšila, protože Trumpa jako politika neuznává, ale později takové jednání odsoudil. „Uvědomil jsem si několik věcí, předně že Trumpa volily desítky milionů lidí a televize má sloužit i těmto lidem. Televize jsou to sice soukromé a mohou to udělat, ale podle mě je to prostě cenzura,“ uzavřel Fendrych s tím, že krok televizí chápe, ale nesouhlasí s ním.
„Navíc Trump jako prezident mohl mít nějaké zprávy od tajných služeb, které ty podvody zjistily, a ty televize si prostě nemohly být v tu chvíli jisté, zda Trump nemluví pravdu,“ dodal komentátor Aktuálně.cz.
„Je to samozřejmě krajní a bezprecedentní krok, o tom není žádná diskuse, na druhou stranu za tuhle situaci je svým chováním zodpovědný Donald Trump,“ oponoval Moláček z Deníku N.
Podle Moláčka ani tak nejde o samotný fakt, že lhal, protože takových lží v televizi slyšíme od politiků hodně. „Jde o to, že se prohlásil za vítěze, aniž byly sečteny všechny hlasy, a bez sebemenších náznaků důkazů obviňoval druhou stranu z rozsáhlého volebního podvodu,“ oponuje Moláček s tím, že si nedokáže představit už nic krajnějšího, co by mohlo od prezidenta USA zaznít.
Navíc to podle něj nemůže být terminologicky cenzura, protože na té se podílí vládní moc na úkor médií, a ne naopak. „Média nemají žádnou povinnost přenášet žádné tiskovky, ani prezidenta, a samozřejmě pak je to na divákovi, aby se rozhodl, kterým médiím dá přednost. Navíc média mají i určitou morální povinnost v rámci servisu divákovi upozorňovat, že něco je lež nebo to není prokázáno,“ má jasno Moláček. „Média by měla ctít základní pravidla demokracie a toto bylo jejich porušení,“ dodává.
Fendrych ale znovu opakuje, že vypnutí Trumpa uprostřed proslovu je podle něj cenzura. Navíc v té době, kdy se prohlásil za vítěze, ještě nebylo o vítězi rozhodnuto, takže šlo podle Fendrycha spíše o klasické politické velkohubé prohlášení než neuznání výsledku volby. „V té době to prostě ještě bylo na hraně a navíc i Biden v době, kdy to ještě nebylo sečteno, se prohlásil opatrně za vítěze,“ upozorňuje Fendrych. „Ty televize tam třeba mohly dát dospodu pásku, kde by se psalo, že jsou Trumpovy informace podle nich nepodložené nebo zavádějící,“ dodává.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma