Jak se vražda ruského velvyslance v Ankaře podepíše na rusko-tureckých vztazích a dění v Sýrii? To popsal vlivný ruský novinář

22.12.2016 8:03 | Zprávy

„Atentát na velvyslance cizího státu, který je podle mezinárodních dohod nedotknutelnou osobou, svědčí o nárůstu barbarství a ztrátě respektu vůči elementárním pravidlům, která doposud zabezpečovala určitý mezinárodně-politický řád,“ míní ruský politolog.

Jak se vražda ruského velvyslance v Ankaře podepíše na rusko-tureckých vztazích a dění v Sýrii? To popsal vlivný ruský novinář
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Turecká vlajka, graffiti.

Šéfredaktor časopisu „Rusko v globální politice“ a od roku 2012 předseda prezidia Rady pro zahraniční a obrannou politiku Ruska Fedor Lukjanov se pustil do analýzy aktuálních vztahů mezi Ruskem a Tureckem, které prý mají zásadní dopad na celý region. Jeho úvaha byla zveřejněna v ruském deníku Rossijskaja Gazeta.

„Atentát na ruského velvyslance v Turecku představuje jakýsi zlověstný most, který spojuje mračna minulého s mračny současného a budoucího. Akt individuálního teroru nám připomíná ‚klasické‘ období 19. a první poloviny 20. století. Síly, které byly probuzeny, představují hrozbu nejen pro jednotlivé státy, ale i pro rovnováhu sil na Blízkém východě,“ míní expert.

„Atentát na velvyslance cizího státu, který je podle mezinárodních dohod nedotknutelnou osobou, svědčí o nárůstu barbarství a ztrátě respektu vůči elementárním pravidlům, která doposud zabezpečovala určitý mezinárodně-politický řád.“

Dnešní Blízký východ je podle Ljukanova hluboce destabilizován a podle všeho ještě dlouho bude.

„Základní opěrné pilíře byly strženy. Hluboké vnitropolitické krize zmítají státy, které představovaly základ pro celý regionální systém: Irák, Egypt, Sýrie. To jsou všechno klíčové státy,“ tvrdí.

Nyní se navíc prý začínají projevovat velmi závažné problémy i v Turecku. Případ zavražděného ruského diplomata je v současné době mediálně nejpropíranějším, ve skutečnosti se ovšem prý jedná pouze o jeden konkrétní projev mnohem závažnějšího problému.

„Přání Ankary aktivně se podílet na utváření nové mocenské struktury Blízkého východu, a zejména v Sýrii, dospělo k naprosto odlišnému výsledku, než který byl očekáván. Namísto rozšíření tureckého vlivu v regionu došlo k rozšíření regionální nestability do Turecka.“

„Nemluvím jen o přívalu extremistů překračujících turecké hranice, ale zejména o erozi vnitřního systému vztahů mezi jednotlivými mocenskými skupinami.“

„Kromě masivního náporu uprchlíků a růstu extremismu se turecká vláda musí potýkat s čím dál palčivějším problémem Kurdistánu, zhoršujícími se vztahy s ostatními státy v regionu, odcizením velké části pozápadněné populace a tlaky v armádě a ostatních silových strukturách. Toto vše snižuje schopnost současné turecké vlády jednat efektivně a rázně.“

„Ústavní změny, které se prezident Erdogan pokusil provést po neúspěšném pokusu o převrat v létě letošního roku, ještě více prohloubily současnou vnitropolitickou krizi v Turecku,“ tvrdí politolog.

Oficiální reakce ruské vlády na tragédii, ke které před několika dny došlo v Ankaře, byla podle názoru experta velmi zdrženlivá.

„Dovoluji si tvrdit, že neoficiální reakce měla o poznání odlišné parametry. Umím si představit, že ruská vláda svým partnerům důrazně připomněla, k čemu může vést příliš ambiciózní, a přitom ne úplně do detailů promyšlená zahraniční politika.“

Klíčové je podle ruského politologa to, aby se Rusko s Tureckem neocitlo na dvou různých stranách ideologické a vojenské barikády. To se týká zejména pozic obou států v Sýrii.

„Ankara má dostatečný potenciál k tomu, aby výrazně oslabila pozici Moskvy i syrské vlády. Před pouhým jedním rokem existovalo velké riziko přímého konfliktu mezi oběma regionálními velmocemi. K závažnějšímu konfliktu nakonec nedošlo, ale započala jakási studená válka, která výrazně ztížila řešení krize v Sýrii.“

„V současné době probíhají intenzivní rozhovory mezi zástupci speciálních služeb, armády i politického establishmentu obou zemí. Tito lidé mají za úkol zabezpečit takový vývoj vzájemných vztahů, který povede k minimalizaci rizika eskalace konfliktu v Sýrii.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: fib

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Přivítal jsem vás doma. Teď s vámi bojuji o svobodu.“ Fiala kázal mladým, nastoupil youtuber

7:39 „Přivítal jsem vás doma. Teď s vámi bojuji o svobodu.“ Fiala kázal mladým, nastoupil youtuber

Premiér Petr Fiala si po vzoru Danuše Nerudové vzpomněl na mladé a přímo je oslovil. Popřál jim všec…