Jak vyřešit znečištění ovzduší v Ostravě? Policisté se škrábou na hlavě

12.12.2011 19:33 | Zprávy

Ostravsko je jedním z nejšpinavějších krajů nejen v naší republice, ale i v celé Evropě. Zoufalé město se obrátilo už i na soud, stále bezvýsledně. Největším znečišťovatelem je místní těžký průmysl, jehož zplodiny by měly být omezeny emisními limity. Jejich dodržování ale nikdo na velkých firmách nevyžaduje a občané se zlobí.

Jak vyřešit znečištění ovzduší v Ostravě? Policisté se škrábou na hlavě
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto

Na téma životního prostředí v Ostravě a jejích částech se horlivě diskutovalo v pondělním Speciálu Martina Veselovského z Ostravy, který odvysílal Český rozhlas 1 Radiožurnál.

Jediným krokem ministerstva životního prostředí je stanovování emisních limitů. Jak ale jejich dodržování velkými firmami vymáhá, nebyl schopen ministr Tomáš Chalupa říci. Podle něho by toto měly mít na starosti kraje.

Náměstek ostravského primátora Dalibor Madej uvedl, že si zástupce velkých firem zvou pravidelně k jednání o jejich projektech, které by mohly mít negativní dopady na životní prostředí, ale i o problémech, které jejich provoz způsobuje. „Bavíme se o tom, že lidem se to nelíbí a bavíme se o tom, že potřebují udržet pracovní místa,“ nastínil přehlížený problém Madej.

„Je potřeba nejdříve zjistit zdroje znečištění a jaké emisní stropy musí být nastaveny na jednotlivých částech Ostravy,“ vysvětlil na první pohled váhavý přístup k řešení situace na ostravsku Vladimír Burda z výkonného výboru občanského sdružení Vzduch. „Bylo by smutné, kdybychom investovali třeba čtyři miliardy do nějakého projektu, který by se později ukázal jako neúčinný a že na řešení už nezbylo,“ vysvětlil kritikům.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jhe

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pokus znovu protlačit Istanbulskou úmluvu končí příměrem k souloži

12:45 Pokus znovu protlačit Istanbulskou úmluvu končí příměrem k souloži

Jako nehoráznost a prznění demokracie označují senátoři plán vládní zmocněnkyně Šimáčkové Laurenčíko…