Jaké budou Vánoce s covidem? Docent vysvětluje

11.11.2020 22:01 | Zprávy

Česko je podle ministra zdravotnictví v souvislosti s nemocí covid-19 pravděpodobně lehce za bodem zlomu. V dalších dnech však očekává vysoký počet hospitalizovaných, protože zátěž nemocnic má dva týdny zpoždění. Ministr školství zase oznámil, že děti z prvních dvou ročníků základních škol a všichni žáci speciálních škol se do lavic vrátí 18. listopadu. Podle biochemika Jana Konvalinky jde o riskantní rozhodnutí. „Jsme na vrcholu epidemie a pomalu z něj klesáme,“ řekl s tím, že po Novém roce se budeme zřejmě vracet již k normálnímu životu. „Ještě si nemůžeme otevírat šampaňské, ale můžeme si ho dát chladit,“ dodal.

Jaké budou Vánoce s covidem? Docent vysvětluje
Foto: Repro YouTube
Popisek: Prof. Jan Konvalinka

Prorektor Univerzity Karlovy rozhodnutí návratu nejmenších dětí do škol už za týden považuje za riskantní. „Je to správné, ale také riskantní. Zavření škol je podle převažujícího názoru epidemiologů důležitou složkou protiepidemických opatření, které je ale také nejdražší pro ekonomiku. Je tu riziko, že se znovu rozjede epidemie,“ dodal s tím, že vláda zřejmě sáhla po jistém kompromisu.

Není si jistý, zda bude efektivní, že děti budou muset mít během celého dne na ústech roušku. „Neměly by ve škole sedět takto mnoho hodin. Tisíce mrtvých ale ukazují, že s epidemií se musí zacházet s respektem. Když upustíme stavidla příliš rychle, virová nálož se rozletí,“ uvedl, že roušky v lavicích jsou obtížné, avšak nezbytné.

Německo i jiné země nechaly školy otevřené. Mají zavřené školy skutečně oporu ve tvrdých datech a číslech? „Odborný konsenzus je, že otevření škol je skutečně vážným faktorem, která vede k rozšíření epidemie. V Německu k otevření škol zřejmě došlo za daleko nižší virové nálože v populaci,“ uvedl, že v Česku se v září školy otevřely v době, kdy bylo velmi vysoké reprodukční číslo.

Ztotožňuje se s dnešními slovy ministra zdravotnictví Jana Blatného: „Nemáme vyhráno, ale jsme na dobré cestě.“ „Vidím to podobně, čísla nejsou radostná, ale nezhoršují se,“ uvedl s tím, že se však testuje méně a pozitivních bude ve společnosti třikrát více. „Co ale víme jistě, je, že mírně klesá jak počet hospitalizovaných, tak počet obětí,“ zdůraznil.

Pokles míry testování si vysvětluje tím, že lékaři nezvou dostatečně pacienty na testování a ani lidé nemají motivaci, aby se nechali otestovat. „Když nemáte potíže a jste otestováni, pošlou vás do karantény, spadne vám plat, naštvete lidi kolem sebe, kteří také musejí pak do karantény. Nic z toho nemáte. Jako samoplátce platíte i značné peníze za to, že vás někdo otestuje,“ vyjmenoval řadu důvodů, co lidi od otestování odrazuje. Jednou z cest, jak to změnit, by podle Konvalinky bylo snížení ceny za testování.

Nyní se prý Česko nachází už za vrcholem epidemie: „Vypadá to tak, že teď jsme na vrcholu a pomalu z něj klesáme. Situace nevypadá dramaticky špatně. Reprodukční číslo také klesá pod hodnotu 1,“ doplnil Konvalinka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzít mu tu medaili. Soros nemá klid na radost z ocenění od Bidena

19:37 Vzít mu tu medaili. Soros nemá klid na radost z ocenění od Bidena

George Soros, americký investor a miliardář, byl oceněn Medailí svobody od prezidenta Joea Bidena. Z…