„My vnímáme nějaké tři hlavní hrozby pro Česko anebo pro Evropu, což je, zjednodušeně řečeno, Čína, Rusko a islamistická hnutí,“ konstatoval Janda s tím, že se snaží politikům vysvětlovat podstatu těchto hrozeb a doufá, že na ně politici budou reagovat.
„Problém, před kterým my jako Evropské státy stojíme, je, že ti naši nepřátelé, v tomto případě Rusko a Čína, fungují velmi koordinovaně. De facto fungují velmi podobně jako organizovaný zločin. To znamená, že nepoužívají jen jeden nástroj, jak vás chtějí ovlivnit. Používají celou paletu: od korupce po politické vydírání, dezinformace a tak dál,“ konstatoval Janda.
Ocenil, že v tomto boji lze spolupracovat se Spojenými státy. Současný pán Bílého domu Donald Trump se sice k Rusku chová zvláštně, ale lidé z jeho administrativy berou nebezpečí, které Rusko může představovat, vážně a přijímají opatření, která nebyla realizována ani za Trumpova předchůdce Baracka Obamy.
Z vojenského hlediska nám prý nezbývá nic jiného než se spoléhat na americké vojáky, protože v Evropě snad kromě Poláků nikdo jiný nemá dostatečně vybavenou armádu, která by mohla své území bránit před případnou ruskou invazí, jak ji vidíme na Ukrajině nebo v Gruzii. Invaze na tato území měly podle Jandy napomoct vrátit popularitu ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi, když jeho obliba mezi ruskými občany upadala.
„Bohužel je velmi porušena důvěra evropských spojenců k americkému prezidentovi kvůli tomu, jak se chová. To je velmi negativní a já bych si přál, aby to skončilo, ale to jsou jen moje přání. Ale na té praktické úrovni ta opatření probíhají velmi dobře, navzdory domácí aktivitě prezidenta Trumpa,“ ocenil Janda.
Rusko a Čína se o Česko zajímají, protože naše ekonomika je provázána s německou a z Česka lze ovlivnit jak některé procesy v Německu, tak v balkánských státech. „Takže my nejsme hlavním cílem Ruska nebo Číny, ale rozhodně tady jejich aktivity probíhají a jsou výrazně nepřátelské. Není to jenom korupce, je to samozřejmě i ta snaha dezinformovat, lhát lidem přes různé prostředníky, ale i na příklad kupovat si české politiky,“ pravil Janda. Hraje se také o dostavbu Dukovan. „To je zájmem Ruské federace, kterou tady reprezentuje prezident Zeman,“ dal příklad analytik.
Měli bychom si ale dát pozor i na Čínu. Čína vidí svého hlavního protivníka ve Spojených státech a cílem Číňanů je přimět co nejvíce evropských států, aby se od Spojených států držely co nejdál. Vedle toho by si Čína přála, aby ji evropské státy nekritizovaly.
„Číňany např. strašně naštvalo, když český velvyslanec v Radě OSN pro lidská práva veřejně kritizoval ty čínské koncentrační tábory. Před pár měsíci. My jako Česká republika nemůžeme ty tábory zavřít v Číně, ale můžeme alespoň říct, že je to špatně, což si myslím, že bychom měli dělat a děláme to málo,“ posteskl si Janda. Oprávněná kritika je přitom to, co totalitní Čínu štve. Žádný totalitní režim totiž dobře nesnáší kritiku.
Ruské a čínské zájmy prý často směřují stejným směrem. Podle Jandy je to dobře vidět např. na prezidentu Zemanovi. Prezident Zeman, když přišel do úřadu, tak nejdříve měl svého ruského poradce, už od roku 2013, 2014. Ale až později, v roce 2015, přišel čínský poradce, pan Jie Ťien-ming, což je možná jeden konkrétní příklad, že různé čínské a ruské zájmy se potkávají třeba i v konkrétních osobách,“ přiblížil posluchačům situaci Janda.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp