Ušetříte čas, ale váš mozek se začne měnit. Český expert varuje před „umělou inteligencí“.

24.02.2025 17:17 | Komentář

Svěřit běžnou práci umělé inteligenci a ušetřit čas je problematické – píše v komentáři pro ParlamentníListy.cz analytik, terapeut a publicista Štěpán Čábelka. „Když svěříme svou práci AI, získáme nějaký ten čas navíc, ale přestaneme růst. Naše pravá hemisféra, která je v kontaktu s našimi nevědomými vrstvami, která myslí v obrazech a jemných pocitových zvlněních a která je hlavně zodpovědná za kreativitu, zakrní,“ tvrdí. Uvádí konkrétní příklady, jak to může dopadnout, když svěříme lidskou práci „umělé inteligenci“.

Ušetříte čas, ale váš mozek se začne měnit. Český expert varuje před „umělou inteligencí“.
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Počítačové čipy

Jedním z nejčastěji používaných argumentů pro využívání AI je úspora času a/nebo vyšší produktivita práce. AI prý navýší naši osobní produktivitu tím, že za nás bude psát e-maily, organizovat náš kalendář, aktualizovat náš úkolovníček, napovídat nám, co napsat do prezentace, a dělat za nás shrnutí velkých objemů dat, stejně jako zápisy z pracovních schůzek.

Jenže ten příslib úspory času je značně problematický. Ano, intenzivní využívání AI nám může zvednout produktivitu práce krátkodobě, ale s tím, jak se na ní staneme závislými a naše „mentální svaly“ začnou atrofovat, může se v dlouhodobém horizontu naše produktivita snížit (stejně jako naše šance na slušné pracovní uplatnění obecně). Ale to není to nejdůležitější. Mnohem důležitější je, že produktivita práce není ta hlavní metrika, kterou bychom se měli řídit. Mnohé negativní efekty využívání AI touto metrikou nezměříme.

Zkusím to celé vysvětlit na příkladu z praxe. Představme si středně velkou firmu (přes 2000 zaměstnanců), která realizuje interní průzkum zaměřený, mimo jiné, na spokojenost a angažovanost zaměstnanců. Průzkum má několik volno-textových otázek, jako např. „Co vás za uplynulé 3 měsíce potěšilo?“ Na každou otázku odpoví cca patnáct set lidí, což dává dohromady několik tisíc odpovědí. Některé odpovědi jsou jednoslovné, jiné mají i několik odstavců a pokrývají více aspektů (ne)spokojenosti, od skvělého šéfa až po odměny a zaměstnanecké benefity.

Není v silách jednoho člověka všechny takové odpovědi přečíst. I jejich sumarizace do stručné prezentace je úkol skoro nadlidský. Jak tedy takový průzkum zpracovat? Firma má v zásadě dvě možnosti. Buď takovým vyhodnocením pověří tým několika specialistů, dá jim několik týdnů a slušně je zaplatí (typicky se na takový úkol najímá externí agentura). Nebo použije generativní AI, která, jak se zdá, je pro takovou úlohu jako dělaná. Nahrát soubor s odpověďmi třeba do Google NotebookLM zabere pár sekund, a po chvíli chroustání máme shrnutí, jak vyšité. Stačí ho zkopírovat do prezentace. Úkol je splněn a úspora času je, bez jakýchkoliv pochyb, obrovská. Celý tým specialistů se může věnovat něčemu jinému. Není to super?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Polanský

PhDr. Igor Hendrych, Ph.D. byl položen dotaz

Jaká výše důchodu by byla podle vás důstojná?

A co jako politici děláte proto, aby bylo na důstojné důchody i třeba za 20-30 let? Protože teď jsou na tom podle mě důchodci dobře, ale otázkou je, co bude do budoucna?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Dnes je už kde co chytřejší, než inteligenčně upadající občanstvo. I ten nákup už je chytrý :>), Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusevesan , 24.02.2025 17:38:43
Jde to dobře. Chytří ,samostatní, akriticky smýšlející lidé nejsou vítáni. Nasadíme všem do mobilů a počítačů umělou "inteligenci" a až zblbnou úplně, bude se jim dobře vládnout. To bylo v legraci, ale já osobně v tom vidím obrovské nebepečí. Protože ta technologie předběhla legislativu a já myslím , že to není náhoda. Bojím se zenužití hlavně v politice. Dnes už nepoznáte skutečné video,obrázek od toho stvořené onou "inteligencí". Kdo zaručí, že se nebudou do TV podstrkovat falsifikáty? Dávno měl být každý takový výtvor povinně viditelně označen někde dole nějakým znakem.

|  5 |  0

Další články z rubriky

Říkal si Cleopatra, tak seděl se ženami. Německo žasne nad případem vraha z Afriky

18:18 Říkal si Cleopatra, tak seděl se ženami. Německo žasne nad případem vraha z Afriky

Až neuvěřitelný případ se právě probírá v Německu, kde africký migrant ubodal dozorce v uprchlické u…