Jasný pohled na migraci a její dopady. V tisku zazněla slova oxfordského profesora

20.05.2017 12:36 | Zprávy

Na studii „Exodus – Jak migrace mění náš svět“ oxfordského profesora ekonomie Paula Colliera se zaměřila v dnešním vydání redaktorka MF Dnes Alena Slezáková.

Jasný pohled na migraci a její dopady. V tisku zazněla slova oxfordského profesora
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Ilegální tábor zvaný "džungle" opouštějí jeho obyvatelé

„Domorodé populace hostitelských zemí mají právo regulovat vstup do země s přihlédnutím nejen ke svým zájmům, ale také ke smyslu pro dobročinnost ve vztahu k jiným společnostem,“ všímá si Slezáková jednoho z Collierových závěrů studie. Ten zároveň dodává, že v rámci dobročinnosti by se bohaté společnosti spíš měly starat o obrovskou většinu obyvatel chudých zemí než o šťastlivce, kterým se podařilo do nich proniknout. 

Migrace je podle Colliera kyselým jablkem, jež vyvolává roztržky mezi členy Evropské unie, ovlivňuje volby a polarizuje obyvatelstvo. Sám Collier je přitom potomkem muže, jenž před první světovou válkou emigroval z bídné německé vesnice do bohatého anglického Bradfordu. 

Collier pak ve své studii nabízí poměrně jednoduchý teoretický model migrace a rozebírá její ekonomické i sociální důsledky. Nejen to, jak migrace ovlivňuje hostitelské společnosti, ale jaké jsou její dopady na přistěhovalce samotné, i jak vypadá situace zemí, z nichž emigranti pocházejí. „Ty totiž opouštějí především mladí a vzdělanější lidé z lépe situovaných rodin, neboť jen oni jsou schopni shromáždit prostředky, jež cesta ‚za lepším‘ vyžaduje,“ píše Slezáková dle závěrů Colliera.

Collier se pak ve své studii zaměřuje i na multikulturalismus, silně skeptický je i k úvahám, zda je rychlejší migrace žádoucí. Jak uvádí, schopnost západních společností asimilovat přistěhovalce je totiž omezená. Základním záměrem autora pak podle všeho bylo otřást polarizovanými stanovisky, tedy sklony k rasismu a xenofobii na jedné straně – a tvrzením, že „otevřené dveře jsou morálním imperativem“ na straně druhé. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinci

Myslíte, že se vůbec někdy Ukrajinci, co sem za poslední dva roky přišli na Ukrajinu vrátí? I kdyby skončila válka, já mám dojem, že tu už zůstanou na trvalo. Zabýváte se v SPD nějak tím, co by se stalo, kdyby tu zůstali?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Očekávané vysílání s předsedkyní AfD: Musk občas nevěřil, co je v Německu možné

7:10 Očekávané vysílání s předsedkyní AfD: Musk občas nevěřil, co je v Německu možné

Americký podnikatel a vynálezce Elon Musk se během čtvrtečního rozhovoru se spolupředsedkyní Alterna…