Jděte už do pr...! Vládní Hate Free propaguje lidi, co odmítají sex a ostatní jsou na ně zlí. Ale je tu drsný vzkaz

05.07.2018 6:00 | Zprávy

Homosexuálové a transsexuálové, to už jsou provařené menšiny. Nový film Evy Lammelové je o asexuálech – lidech, kteří necítí sexuální touhy nebo postrádají sexuální orientaci. „Asexuálové jsou pod každodenním tlakem okolí,“ říká autorka; proto o nich film natočila. Celý rozhovor je na serveru hatefree.cz.

Jděte už do pr...! Vládní Hate Free propaguje lidi, co odmítají sex a ostatní jsou na ně zlí. Ale je tu drsný vzkaz
Foto: Hans Štembera
Popisek: Gay parade

V prvé řadě, co je to asexualita? Eva Lammelová se necítí být expertka na asexualitu, věnovala jí pouze svou diplomovou práci. „Vědecký výzkum věnující se asexualitě téměř neexistuje,“ tvrdí. A dodává: „Asexualita je některými sexuology vnímána jako diagnóza či porucha.“ Ale pro ni je asexualita sexuální identitou, biologickou podstatou se nezabývá. „Podstatné u asexuality pro mě je, že je to stav, kdy člověk necítí sexuální přitažlivost,“ definuje domnělou poruchu filmařka.

HateFree je projekt Agentury pro sociální začleňování, který byl spuštěn pod křídly Úřadu vlády ČR. Organizace HateFree byla mezi listopadem 2014 a listopadem 2017 dotována více než 7,5 miliony korun. Z 80 % se na jejím financování podílely Norské fondy a 20 % státní rozpočet ČR. Kromě toho také organizace používala prostředky programu na publicitu ve výši 10 milionů korun. Mediálním partnerem projektu HateFree se stala Česká televize.

Jaká je situace v Česku? Asexuální komunita se podle ní začala tvořit kolem roku 2000. Známa byla pravděpodobně odjakživa, jen se neužívala ta terminologie, tedy termín asexualita. V Česku se o ní začalo ve veřejném prostoru více mluvit kolem roku 2007, kdy se tématem asexuality zabýval Lukáš Sedláček, tehdy student psychologie na Masarykově univerzitě v Brně.

  • Původní zdroj ZDE

Procento asexuálů v populaci je malé, přibližně jeden ze sta. Toto číslo pochází z výzkumu amerického sexuologa Kinseyho. Změřit ho přesně je však velice těžké. Někteří lidé asexualitu srovnávají s celibátem, ale celibát je vědomé rozhodnutí, zatímco asexuálové žádné rozhodnutí činit nemusí, o sex prostě nemají zájem.

Potíže mají prý asexuálové v pubertě, kdy začnou zjišťovat, jak jsou od ostatních lidí odlišní. „To je mnohdy bolestivé a psychicky náročné,“ popisuje jejich situaci Lammelová. Podobají se v tom dalším menšinám ze zkratky LGBTQ, dodává.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

17:20 Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

„Mezinárodní řád založený na pravidlech“, který bývá prezentován jako spojení mezinárodního práva a …