Je to naprosto jasné! Petr Žantovský má v ruce analýzu týkající se nejčastějších hostů v ČT

15.10.2016 9:25 | Zprávy

TÝDEN V MÉDIÍCH Vysílání po krajských volbách pojala Česká televize jako žalozpěv nad TOP 09. Petr Žantovský se v té souvislosti podivuje, kolik prostoru dostal v hlavním publicistickém pořadu teplický radní za tuto stranu, aby pohovořil o její budoucnosti. Přidává k tomu výsledky analýz, podle nichž je z politiků nejčastějším hostem ČT Miroslav Kalousek, přestože je předsedou tři roky už jen marginální strany. Už se ani nediví, že k dvacetiletí Senátu pohovořil odborník na všechno Daniel Kroupa nebo jak ubohou úroveň mělo vzpomínání na slovenského prezidenta.

Je to naprosto jasné! Petr Žantovský má v ruce analýzu týkající se nejčastějších hostů v ČT
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

Pohledem na to, jak veřejnoprávní televize hodnotila výsledky krajských voleb, začíná Petr Žantovský pravidelné ohlédnutí za mediálními zajímavostmi uplynulého týdne. „Samozřejmě, že Česká televize to pojala jako žalozpěv nad TOP 09. Argument pro tohle tvrzení mám například ve čtvrtečním pořadu Události, komentáře, který moderoval pan Dolanský. Ve chvíli, kdy mluvil o vítězném hnutí ANO, se dopouštěl intelektuálních výlevů. Kupříkladu pronesl větu: ‚Jediný program ANO je negativní.‘ To je velmi pozoruhodné slyšet z úst moderátora České televize. Zajímavé bylo, že tuto větu vyslovil v rozhovoru s jakýmsi panem Ferim, který kromě toho, že vypadal excentricky, což by mohlo být za určitých okolností zajímavé, je radní z Teplic. A v souvislosti se stranou TOP 09 a celostátní politikou jsme o něm, pokud vím, zatím neslyšeli,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Přemítal tedy nad tím, proč byl Dominik Feri přizván jako hlavní host do nejdůležitějšího publicistického pořadu České televize na téma budoucnost TOP 09. „Zcela zjevně se v pořadu jednalo o propagaci strany TOP 09. Pan Feri byl stavěn do pozice člověka, který má z nějakého autoritativního postu hodnotit, jak vidí budoucnost té strany. Dokonce mu byly pokládány otázky typu, jestli nechce nebo nebude v budoucnosti usilovat o to, aby byl šéfem strany, jestli náhodou není handicapem té strany pan Kalousek, a podobně. Takové dotazy by člověk čekal ve stranickém věstníku strany TOP 09 nebo na její webové stránce, kde by tento typ diskuse měl své opodstatnění, protože by byl veden mezi lidmi, kteří jsou zájmově spjati minimálně tím, že jejich společná strana je TOP 09. Nevím, jestli pan Dolanský patří do jejího fanklubu nebo do skupiny lidí, kteří mají zájem na úspěchu TOP 09, ale vypadalo to tak,“ poznamenává mediální analytik.

Nejčastějším hostem v ČT je předseda okrajové politické strany  

Stejně tak to vypadalo jako neplacená propagace radního z Teplic Dominika Feriho a propagace strany, která je po těchto volbách zcela marginální. „V souvislosti s těmito volbami je debata o TOP 09 opravdu velmi marginální, přesto se odehrála v rozsahu docela dlouhých minut. Tak jsem si říkal, proč tomu tak je. Krajským volbám se věnovaly nejen zmíněné Události, komentáře, ale těch pořadů bylo pochopitelně mnohem více. Zaujal mě třeba pondělní Horizont ČT24, který moderoval pan Václavek, hostem byl olomoucký politolog Pavel Šaradín a oba dva si velmi notovali. Když se v Hradci Králové, v Pardubicích, v Plzni a jinde podařilo proti vítězné straně postavit skupenství lidí, stran a hnutí, které funguje podle hesla všichni proti jednomu, aniž by je cokoli ideového spojovalo, tak od nich zazněl zcela otevřeně návod, že po parlamentních volbách přece nemusí mít hnutí ANO premiéra, i kdyby je vyhrálo,“ poukazuje Petr Žantovský.

Vnímá to jako docela jednoznačný návod jednak pro strany, jak se mají chovat, jednak pro občany, jak mají uvažovat. „To je docela zajímavý postoj České televize. Už dlouhodobě říkáme, že Česká televize je v podstatě hlásnou troubou TOP 09. Když se podívám na analýzy, které mám k dispozici, tedy analýzy výskytu politických a novinářských osobností ve vysílání publicistických pořadů České televize, zejména v pořadu Události, komentáře, tak zjistím, že pan Kalousek je nejčastějším hostem za období zhruba posledního roku a půl navzdory tomu, že jeho strana má v Parlamentu v podstatě marginální postavení a už dávno není tou dominantní silou, kterou kdysi chtěla být a dokonce i jednu dobu byla se svými tehdy asi 17 procenty. Přesto jsou pan Kalousek a lidé z TOP 09 nejčastějšími hosty diskusních pořadů České televize,“ připomíná mediální odborník.

Voličům pravice dochází, že TOP 09 byl projekt na získání vlivu a peněz

Tatáž analýza v případě novinářských osobností mimo Českou televizi přisuzuje pozici nejčastěji zvaného hosta Jindřichu Šídlovi, donedávna komentátorovi Hospodářských novin, patřících Zdeňku Bakalovi. „A pan Bakala, pokud vím, má společné byznysy s panem Schwarzenbergem. Pan Schwarzenberg je k tomu čestným předsedou TOP 09. Takže ty vazby a provázanosti navzájem jsou naprosto zřetelné a jasné, Česká televize se dlouhodobě profiluje jako televize patřící straně TOP 09. Koneckonců byl to právě pan Schwarzenberg, který v souvislosti s televizní krizí na přelomu let 2000 a 2001 prohlásil velmi jednoznačně, že Česká televize patří těm, kteří v ní pracují. Já si myslím, že na to svým způsobem jeho strana teď navázala dominancí v jejím vysílání,“ míní Petr Žantovský.

Z toho pohledu je velice zvědavý, jak si veřejnoprávní televize povede dál a jak dlouho se bude tohoto svého stanoviska a této své filozofie držet. „Protože TOP 09 ztrácí a ztrácí, dokonce i na pravici. Ztrácí za ODS navzdory tomu, že ODS je taková neslaná, nemastná a vede ji předseda, který není charismatickým politikem. Petr Fiala je politolog, akademický odborník, ale opravdu to není táborový řečník. Nicméně si myslím, že lidem pravicového ražení začíná docházet, že TOP 09 opravdu není pravicová strana a že jí ani nikdy nebyla. To byl prostě manažerský projekt na získání moci, vlivu na zakázky, na peníze. A tak je to třeba chápat,“ nabádá mediální analytik.

Nástupcem může být premiér Sobotka, který má už teď dveře dokořán

Ještě k tomu dodává, že TOP 09 nikdy ani neplnila heslo, které je skryto v jejím názvu, tedy tradice, odpovědnost, prosperita. „Prosperitu nezajistí strana, která zvyšuje daně. To je absurdní, to je protimluv. To jako bychom řekli, že prosperitu zajistí komunismus, to je úplně stejný nesmysl. Stranu, která není schopna naplnit ani svůj vlastní název, nelze považovat za pravicovou. Nu, a když už to dochází i pravicovým voličům a začínají sahat zpátky po ODS, což je opravdu volba v nouzi, tak jde tato strana horempádem na smetiště dějin. Jsem proto zvědav, jak se s tím Česká televize vyrovná. Uvidíme, kdo tu její pozici ovládne. Podle mého odhadu to bude pan Sobotka, tedy premiér Sobotka, který tam má už dnes dveře velmi dokořán. Ale uvidíme, nechme se překvapit,“ doporučuje Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

životní úroveň

Životní úroveň se nám snižuje už roky, tato vláda s tím nic nedělá, ale co jste udělali nebo hodláte dělat vy proto, aby se zvýšila?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Past na Babiše ve vyjádření Petra Pavla o sestavení vlády

13:05 Past na Babiše ve vyjádření Petra Pavla o sestavení vlády

Vystoupení prezidenta Pavla v pořadu webu Blesku Hráči, ve kterém naznačil, jak se chce chovat po př…