Znalce ta dedukce napadla už v prvních hodinách. Teď jim dává za pravdu navýsost povolaný zdroj. Komplicem pokusu o teroristický státní převrat v Kazachstánu mělo být samo vedení Výboru národní bezpečnosti (KNB), tamní tajné služby. V televizní relaci informační agentury Chabar to oznámil Ermuchamet Ertysbajev, bývalý ministr informací a poradce exprezidenta Nursultana Nazarbajeva. Cílem spiknutí, zasahujícího i do jiných součástí establishmentu, podle něj bylo svržení nynější hlavy státu Kasym-Žomarta Tokajeva.
„Vlastizrady a spiknutí se dopustili tím,“ cituje Chabar bývalého ministra, že v zemi „roky existovaly výcvikové tábory“ sil, nasazených do nynějších teroristických akcí. A „Výbor národní bezpečnosti, provádějící periodickou inspekci daných skupin, existenci početných výcvikových táborů v horách zamlčoval. A to je děsivý protistátní zločin,“ cituje Ertysbajeva i mediální platforma Telegram-kanal Nur.kz.
Jen na největší kazachstánskou metropoli Almaty zaútočilo na 20 tisíc banditů, uvedl už dřív prezident Tokajev. Taková masa ozbrojenců se podle Ertysbajeva nemohla nerušeně zformovat, aniž by to umožnila „zrada ve špičkách státní moci“, hlavně v jejích silových složkách: „Disponuji exkluzívní informací, že například 40 minut před útokem na letiště v Almaty byl vydán rozkaz kompletně odvolat jeho ochranu. Dokážete si představit, že se budovy KNB, nejstřeženějšího objektu v Almaty, zmocní levou zadní teroristé? K tomu mohlo dojít jedině s přičiněním lidí, zodpovědných za národní bezpečnost země.“
Selhání mocenských složek podrobil v pátek tvrdé kritice i prezident Tokajev. Nařídil provést detailní rekonstrukci činnosti policie i armády i jejich vzájemné koordinace. Musí, jak zdůraznil, ukázat, jak mohlo dojít k tomu, že „stát ‚zaspal‘ ilegální přípravy teroristických útoků a spících buněk militantů“.
Už 5. ledna Tokajev odvolal z funkcí předsedu KNB Karima Masimova, někdejšího premiéra země, i jeho náměstka Samata Abiše. Ten je přitom synovcem prvního prezidenta Kazachstánu Nazarbajeva. O Abišovi i Masimovovi se navíc dřív spekulovalo jako o možných adeptech na post hlavy státu. Podle pátečního vydání Orda.kz byl Abiš zadržen, to samé médium však zprávu později dementovalo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Josef Skála