Příjem svůj i všech vedoucích pracovníků Kanceláře prezidenta republiky Mynář zveřejnil poté, co Úřad pro ochranu osobních údajů neshledal důvod je tajit.
Kancléř ale popřel, že by údaje o svém platu poskytl kvůli novinářskému tlaku.
Server také uvedl, že platy a odměny kancléře, jeho zástupce a všech ředitelů odborů budou od pondělí vyvěšeny na webových stránkách Pražského hradu.
Sám kancléř, který je díky dřívějšímu podnikání velmi bohatý, přiznává, že není na svém platu finančně závislý. Proto také část příjmu věnuje na dobročinné účely: „Přispívám jednou ročně do prezidentského fondu na umoření státního dluhu. Mám také menší nadaci, jejímž prostřednictvím podporuji školu v rodných Vřesovicích, kterou navštěvují mentálně postižené děti.“
Hrad se zveřejněním platů svých vedoucích zaměstnanců váhal
Pražský hrad váhal se zveřejněním příjmů svých vedoucích zaměstnanců, neboť podle jeho dřívějšího právního výkladu se na jeho kancelář nevztahoval verdikt Nejvyššího správního soudu z roku 2011 ani z 22. října 2014. V něm se říká, že informace o platech zaměstnanců placených z veřejných prostředků se podle zákona o svobodném přístupu k informacím zásadně poskytují. Jejich poskytnutí je možné odepřít jen zcela výjimečně. Podle serveru z podrobného rozkladu vyplývá, že z této povinnosti jsou vyňaty jen obslužné profese typu údržbářů a uklízeček.
V roce 2012 prezidentská kancelář navíc prohrála spor s LN a musela uvést, kolik berou Klausovi nejbližší spolupracovníci, vicekancléř Petr Hájek a šéf politického odboru Ladislav Jakl. Jejich průměrný plat činil 111,6, respektive 103,7 tisíce korun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam