Je to vůbec možné? Francouzský prezident navrhl drsné opatření proti teroristům. Ale asi tušíte, jak to dopadlo

30.12.2015 11:20 | Zprávy

Francouzský prezident Francois Hollande vzal boj proti terorismu tak od podlahy, až tím vyděsil nejen své politické odpůrce, ale i některé spolustraníky. Změnou ústavy může po teroristických útocích na Paříž zbavit státního občanství každého, kdo bude odsouzen nejen za terorismus, ale za jakýkoliv zločin proti „národnímu blahu“. Stačí k tomu pouze to, aby dotyčný měl kromě francouzského ještě nějaké druhé občanství.

Je to vůbec možné? Francouzský prezident navrhl drsné opatření proti teroristům. Ale asi tušíte, jak to dopadlo
Foto: worldwide.com
Popisek: Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Francois Hollande

Zděšení vyvolal prezidentův nápad zejména v levé části spektra, tradičně se stavějící vůči přistěhovalcům velmi vstřícně. Včetně Hollandových spolustraníků ze socialistické strany. Obočí však pozvedá i umírněná pravice, která mluví o tom, že návrh vypadá, jak kdyby jej pro Hollanda napsala Marine Le Penová a její právníci z Národní fronty.

Rozčílení na levici ještě přiživil Hollandův nejbližší spojenec, premiér Manuel Valls. Ten ve víkendovém rozhovoru posměšně pronesl, že „někteří levičáci už se v těch svých velkých hodnotách trochu ztrácejí“.

Kritici Hollandovi podle serveru Politico.eu vyčítají zejména to, že vytváří zvláštní třídu „nedotknutelných“ občanů proti jiným, kteří mohou občanství ztratit. Ve Francii žijí asi tři miliony občanů, kteří současně mají občanství jiné země.

CELÝ TEXT V ANGLIČTINĚ ZDE

Návrh míří zejména na pachatele teroristických útoků se základnou například v Sýrii. Je však nepravděpodobné, že by tyto lidi právě tento návrh citelně zasáhl. „Každý chápe, že tady nejde až tak o účinnost. Je to hlavně symbolické opatření. Francouzský národ má právo potrestat ty, kdo jej zradí,“ říká francouzský premiér Manuel Valls.

V reakci na ostrou kritiku vláda podle webu Politico.eu kolísá. Ministr spravedlnosti dokonce v rozhovoru připustil možnost, že návrh bude úplně stažen. Avšak prezident Hollande zdůraznil, že návrh předložen bude. Podle analytiků by v tuto chvíli již dal ústupkem svým oponentům do ruky příliš silnou zbraň.

Návrh ještě mohla zastavit Ústavní rada, která ve Francii povinně posuzuje ústavnost všech zákonů. Ta však dala návrhu zelenou, naopak ocenila, že se zásadní změna odehrává formou změny Ústavy, ne jen prostým zákonem.

Premiér Valls kritikům přes svůj facebook připomněl, že stejná úprava existuje například i ve Velké Británii nebo v Kanadě.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Marek Ošťádal byl položen dotaz

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Podle mě je toto začátek jejího konce. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o uzavření míru nikdo nesnaží, aspoň na mě to tak půso...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

12:10 I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

Gesto humanity, které by navázalo na předcházející prezidenty. Těmito slovy nabádal spolek Šalamoun …