Podle dat z Velké Británie účinnost první dávky vakcíny proti indické mutaci je nízká a virus dokáže tuto částečně získanou imunitu těla obejít.
Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula uvádí, že účinnost první dávky proti indické mutaci označované jako delta se pohybuje okolo 30 procent. Ochrana se maximálně zvýší až po dovršení očkování.
Původní zdroj ZDE.
K opětovnému zkrácení intervalů vyzývají i další odborníci. Dlouhodobě na to upozorňuje například šéf Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) a epidemiolog Petr Smejkal.
Novinky se obrátily s několika dotazy na Ministerstvo zdravotnictví, zda nezvažuje ve světle těchto zjištění opět zkrátit intervaly mezi dvěma dávkami očkování. „Očkovací strategie včetně intervalů mezi dávkami se průběžně vyhodnocuje. V minulých týdnech byla zkrácena lhůta mezi dávkami u vakcíny Moderna, u dalších by ke zkrácení mohlo dojít v průběhu léta,“ reagoval Kryštof Berka z tiskového oddělení ministerstva.
Za hlavní nástroj, kterým chce resort zdravotnictví předejít rozšíření mutací, považuje prý rychlé sekvenování vzorků.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: nab