Právě to je největší argument některých zákonodárců. Své pochyby v pondělí vyjádřil místopředseda Senátu Petr Pithart (TOP 09). Rezervovaně se k zákonu staví i komunisté. “Bylo by to bezprostředně po jeho smrti, kdy je to neobjektivní. Politické hodnocení je moc předčasné,“ uvedl místopředseda strany Jiří Dolejš v dnešních Událostech komentářích. Jak se komunistický klub k problému postaví však zatím odmítl definitivně říct.
Není přitom překvapující, že komunisté mají s přiznáním Havlových zásluh větší problém než ostatní strany. Přestože Dolejš několikrát zopakoval, že jeho strana, byť krajně levicová, zastává demokratické hodnoty, zůstávají poslanci KSČM poměrně kritičtí k exprezidentově osobnosti. “Václav Havel je symbolem změn po roce 1989. Je ale otázka, zda je výstižným symbolem pro většinu lidí,“ uvedl Dolejš. Dodal, že některé jeho politické kroky – jako připoutání republiky k NATO – považuje za sporné.
Definice hodnot
“Někde jsme s ním samozřejmě nesouhlasili ani my, ale v prvé řadě to byl bojovník za lidská práva, demokracii a svobodu. A takové hodnoty by měly být společné všem demokratickým stranám,“ polemizoval s Dolejšem ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). “Havel dal naší zemi základní hodnoty, proto si takový zákon zaslouží. Vedle Masaryka je to jediný světový ideový vůdce, kterého Česká republika světu dala“ uvedl ministr. Dodal, že v postmoderní době, kdy se spousta věcí relativizuje, je dvojnásob důležité definovat si principy, které budeme všeobecně uznávat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: qot