Ještě drsnější varování pro USA ze Severní Koreje. Novinář BBC nevěřil vlastním uším: Ne že budou čekat, co Trump udělá, ale...

18.04.2017 14:16 | Zprávy

Severní Korea v posledních dnech nijak neskrývá svoji averzi vůči všemu „západnímu“. Přesto se podařilo britskému novináři z BBC Johnu Sudworthovi udělat rozhovor s vysokým představitelem ministerstva vnitra Han Song-ryolem.

Ještě drsnější varování pro USA ze Severní Koreje. Novinář BBC nevěřil vlastním uším: Ne že budou čekat, co Trump udělá, ale...
Foto: ABC.news
Popisek: Severokorejský vůdce Kim Čong-un

Severokorejský diplomat dostal hned v úvodu rozhovoru otázku, jestli na právě konané vojenské přehlídce byly k vidění nové mezikontinentální balistické střely. V této souvislosti nejprve odkázal na nedávné tvrzení vůdce země Kim Čong-una, podle kterého se finální fáze vývoje těchto zbraní blíží. „Nejsem žádný vojenský expert, ale doufám, že se takové zbraně na vojenské přehlídce skutečně vyskytovaly,“ dodal diplomat.

Stejně jako včera zástupce velvyslance KLDR při OSN, také Han Song-ryol se pustil do Spojených států. „Potřebujeme vyvíjet nové zbraně, abychom byly chráněni před provokacemi Američanů. I přes nelibost Donalda Trumpa budeme i nadále provádět testování na týdenní, měsíční a roční bázi. Pokud budou Spojené státy pokračovat ve svém bezohledném využívání vojenských prostředků, potom by mohlo jednoho dne dojít k velké válce.“

Celý text v angličtině je ZDE.

„Jestliže chtějí Spojené státy zasahovat do suverenity Severní Koreje, potom se dočkají naší okamžité reakce. V případě plánů vojenského útoku proti naší zemi, budeme v rámci našich možností reagovat preventivním jaderným protiútokem,“ hrozil severokorejský diplomat s tím, že jeho země si vzala ponaučení z nedávné minulosti, kdy se Spojené státy podílely na změně režimů v Iráku a Libyi.

„Když neexistuje rovnováha sil, je vypuknutí války pravděpodobné a stejně tak nevyhnutelné. Pokud jedna strana jaderné zbraně má, a druhá strana nikoli, skutečně hrozí válečný konflikt. To je lekce, která nám byla uštědřena při pohledu na realitu zemí na Blízkém východě, včetně Libye a Sýrie, kde tamější obyvatelé zažívají nepředstavitelné utrpení,“ cituje britský novinář diplomata a zmiňuje situaci v Severní Koreji, kde jsou lidé za kritické názory zavíráni do novodobých gulagů.

Na přímý dotaz k údajné existenci mnoha takových „převýchovných“ táborů reaguje Han velmi ostře. „Nebudeme tolerovat, aby druzí kritizovali náš socialistický systém, ve který věříme a který jsme si zvolili. Lid je středobodem našeho státu a jeho bezpečnost a lidská práva jsou zaručena. Údajnou existenci převýchovných táborů si vymysleli naši nepřátelé proto, aby mohli Severní Koreu démonizovat.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman se zastal Pataky z ANO, která mluvila o Romech. Srovnal je s Vietnamci

14:00 Ombudsman se zastal Pataky z ANO, která mluvila o Romech. Srovnal je s Vietnamci

Mentalita Romů se od 13. století nezměnila a mezi jejich životní priority nepatří vzdělávání. Těmito…