„Začněme netradičně, mimo téma – několik slov k poslední cestě předsedy Poslanecké sněmovny Vondráčka do Moskvy,“ uvedl akci hlavní organizátor Milan Syruček.
… až nyní!
„Přes deset let nebyly na parlamentní úrovni žádné vztahy,“ uvedl k česko-ruskému setkání na úvod akce poradce pro zahraniční politiku předsedy Poslanecké sněmovny, dlouholetý diplomat Jan Sechter. „Se Spojenými státy 23 let nebyla návštěva! Letos to bylo pozvání pro šéfa Sněmovny reprezentantů – jeho vystoupení na jaře tohoto roku ve Sněmovně bylo jakýmsi návratem naší parlamentní diplomacie do světové politiky,“ odbočil do vztahů s USA. „S Ruskem nás to trápilo. Samozřejmě měli jsme možnost tam nejet a neslyšet útoky, co se valí, a dívat se na to, že jedna část Sněmovny se vztahům s Ruskem intenzivně věnuje, protože jsou tradiční, a druhá menší politická strana tam vztahy nyní navazuje. Zvolili jsme tedy tu odvážnější variantu,“ vysvětlil přítomným a dodal odvážně: „Neschovávám se tu jako zajíc a nečekám, až se ta bouře kolem Ruska přežene.“
Hlavní slovo k tomu měl vedoucí zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák: „Pan prezident za panem předsedou Vondráčkem stojí. Mimochodem, pan Vondráček se před cestou do Ruska s panem prezidentem sešel, probírali to téma. Myslím, že to je v pořádku. Před pár dny jsem měl takový konfliktní rozhovor v rozhlase s bývalým velvyslancem v Moskvě a Washingtonu Petrem Kolářem. Co tito lidé, kteří tak kritizují česko-ruské aktivity prezidenta, respektive pana předsedy Vondráčka, udělali pro česko-ruské vztahy. Já si pamatuji česko-ruské diskusní fórum, což je těžká materie, oni dokážou jen kritizovat a neumějí si ani přečíst zprávu z toho fóra,“ posteskl si Jindrák.
Do Kremlu kdekdo – jen my nic?
„Od 15. května letošního roku do 10. října letos navštívilo Moskvu 299 návštěv na úrovni prezident, předseda vlády, předseda parlamentu, ministr zahraničních věcí, ministr obchodu,“ vypočítával bývalý dlouholetý velvyslanec v Německu. „Tedy 299 návštěv za čtyři měsíce! Z toho bylo několik návštěv na úrovni předsedů parlamentů. Mimochodem, 15. září navštívila Moskvu a jednala s ruským partnerem šéfová nizozemského parlamentu. Toho parlamentu země, která tvrdí, že Rusové sestřelili letadlo. Buďme objektivní a říkejme věci, jak ve skutečnosti jsou. Nenechme se vláčet nějakými dojmy a pocity a ptejme se lidí, co oni sami udělali pro vztahy. Myslím, že Rusko je natolik velká a důležitá země, která samozřejmě má své plusy a minusy, ale to má i Německo, Spojené státy, Čína. My musíme vycházet z geopolitické situace a nejen kritizovat ty druhé za něco, co udělali, když sám nejsem schopen udělat nic,“ uvedl na adresu oponentů pozitivních vztahů s Moskvou Jindrák.
Syruček poté ještě uvedl: „Chtěl bych dodat, že Vladimir Putin v blízké době pojede na návštěvu francouzského prezidenta do Paříže. Myslím si, že nejhorší ze všech možných variant ze vztahu k Rusku je jej izolovat. Kde končí dialog, tam začínají jiné prostředky. Dialog je základem vztahů, ten pokračoval i v nejhlubších dobách studené války… Řešilo se, aby se tyto země nedostaly do válečného konfliktu.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala