„V České republice žádná migrační krize není, je to vnitřní krize společnosti. Strach z něčeho, co dosud ani zdaleka nenastalo, a je zřejmé, že ani nenastane. Proto je třeba situaci spíše zklidňovat, vést debatu věcně. Zhroutí se snad naše desetimilionová společnost s několika desetitisíci příchozími, když víme, že jsme za jugoslávských válek byli schopni přijmout kolem sta tisíc lidí? Z toho desítky tisíc muslimů z Bosny? V zásadě to lidi ani nezaznamenali,“ říká ministr pro lidská práva.
Neznamená to však, že by si nemyslel, že k nám nebudou přicházet žádní cizinci. Je ale přesvědčen, že k nám nebudou přicházet v takovém rozsahu, který bychom nedokázali zvládnout. I proto se dle jeho názoru není třeba obávat budoucnosti. „Naopak je třeba zmínit i demografické studie, které hovoří o tom, že budeme potřebovat ročně dvacet až třicet tisíc migrantů, abychom vyrovnali úbytek obyvatelstva. Už dnes je tady více než čtyři sta tisíc cizinců, vesměs ekonomických migrantů. Kdybychom je všechny vyhnali, tak pravděpodobně zkolabuje naše ekonomika,“ upozorňuje Dienstbier.
Prezident Miloš Zeman i ministr financí Andrej Babiš (ANO), kteří tvrdí, že pro tuzemské poměry jsou použitelní Slované, nikoliv příchozí z islámských zemí či Afriky, se dle sociálně demokratického ministra dopouští stereotypizace věci. „Když k tomu budeme takto přistupovat, tak to bude malér. Není nic horšího, než když se lidé z jiné kultury zaženou do ghetta. To pak opravdu může znamenat bezpečnostní riziko,“ varuje Dienstbier s tím, že nemá důvod se domnívat, že by migranti nechtěli pracovat a že pro ně práce není.
Ministr v této souvislosti poukazuje na Hospodářskou komoru, která mluví o několika tisících volných míst. Také podnikatelé prý poptávají sto tisíc volných míst, o něž nemají zájem nezaměstnaní.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš