„Už jenom fakt, že se o tom v Evropském parlamentu vedla debata, že si tohoto problému všímá, je dobře. Ale nemyslím si, že by s tím mohl něco udělat Brusel, je to na jednotlivých národních státech. Já sám jsem řekl, že my v České republice máme veliký problém s Ruskou propagandou," oznámil hned v úvodu středečního Interview ČT24 Pospíšil.
„Vaše televize ostatně informuje o tom, že zde jsou nějaké weby, které zkreslují situaci a snaží se např. o situaci v Rusku informovat jinak, než jaká je realita. Pokud někdo na internetu píše, že je Putin skvělý demokrat a v Ukrajině není žádná válka, tak to nedělá proto, že by se mýlil, ale protože tím sleduje nějaký cíl,“ pokračoval host.
Sám si prý říká, že je důležité Evropskou unii udržet, protože bez ní by hrozilo, že bychom se dostali do sféry vlivu Ruska. To prý neznamená, že by Pospíšil odkýval Bruselu všechno. Já řeknu myšlenku, kterou sdílím s Karlem Schwarzenbergem, byť někde není moc populární, že čím méně bude v Evropě Bruselu, tím více Moskvy bude u nás,“ podotkl. I navzdory tomuto názoru je ovšem přesvědčen, že se bez EU neobejdeme. U současné Evropské komise pak ocenil, že velmi významně omezila priodukci nových a nových regulací.
Posléze věnoval pozornost myšlence na zřízení společné evropské armády. Jako politik uznává, že se nevyzná ve všech otázkách, proto dá na názor odborníků. Generál Petr Pavel či někdejší náčelník Generálního štábu ČR varují Evropu před ustavením společné armády. Podle názoru těchto specialistů bychom se měli věnovat spíše posilování naší obrany v rámci NATO. „NATO je dnes jedinou silou v Evropě, která může pomoci, když je někdo ohrožen. EU nezvládá ani krizi ve Středomoří, místo toho tam musejí pomáhat lodě NATO. NATO je prostě dnes realita, zatímco společná evropská armáda je chiméra,“ rozohňoval se před kamerami Pospíšil. Současně ovšem divákům oznámil, že EU bude vydávat půl miliardy euro ročně z rozpočtu na armádní výzkum, aby byl evropský vojenský průmysl konkurenceschopnější.
Z tohoto mám u pana Trumpa velký strach
Chápe varování budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Amerika nebude Evropu chránit zadarmo a vyžaduje po evropských státech, aby odváděly na obranu to, k čemu se samy zavázaly. Většina států NATO to nedělá.
Má prý ale velký strach z jedné věci, z příklonu Donalda Trumpa k Putinovi. „To je pro mě velká noční můra. To, že je Putin nebezpečný i pro nás, je prostě fakt. Dnes je v Evropě mnohem víc ruských špionů. Otázkou je, co udělá Trump, jestli se přiblíží Vladimiru Putinovi a nás tak trochu obětuje. To by se mi ani trochu nelíbilo.“ Jako Čechovi by se mu nelíbilo ani to, kdyby Trump ustoupil od sankcí vůči Rusku, protože byly zavedeny kvůli ruské anexi Krymu, na které se zatím nic nezměnilo. Není tedy důvod odstupovat od sankcí.
Nakonec pronesl pár slov i k Islámskému státu. Sám prý bere velmi vážně hrozbu, že k nám míří aktivní bojovníci IS, kteří mohou v Evropě páchat útoky. Podle Pospíšila je na jednotlivých tajných službách národních států, aby si předávaly informace a ve spolupráci se snažily teroristické útoky mařit a předcházet jim. S tím prý Brusel mnoho udělat nemůže.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp