Jiří Strach: Dělal jsem spacákovou revoluci v ČT. Byl jsem naivní. Toto mi na to řekla matka

17.12.2020 11:47 | Zprávy

V rozhovoru pro Reflex se režisér Jiří Strach nedržel zkrátka ani od politiky. Podle něj se dnes kádruje mnohem víc než v devadesátých letech. Například když poděkoval Janu Kanyzovi za pochvalu. Také se hrdě přihlásil k tomu, že promítá Anděla páně i v Rusku a kdyby byl zájem, pojede i do Číny. „Až mi někdo dá nálepku, že jsem Putinův agent, tak mu ji kopnu do ledvin tak, že poletí od Sparty až k židovské ambasádě,“ pohrozil. A i na spacákovou revoluci v ČT došlo. Režisér uvedl, že tenkrát stál za demonstrujícími a dostal za to od maminky. Ale dnes už by tuto chybu neudělal.

Jiří Strach: Dělal jsem spacákovou revoluci v ČT. Byl jsem naivní. Toto mi na to řekla matka
Foto: Repro XTV
Popisek: Režisér Jiří Strach

Začátek interview patřil Andělu páně a Strach připomenul, jak ho Reflex před 15 lety „potopil“ v recenzi a jak se šéfredaktor Reflexu Marek Stoniš (který rozhovor s režisérem vedl) trefoval do Jiřiny Bohdalové. Stoniš přiznal, že herečku opravdu moc rád nemá. „Je to generační. Mám ji spojenou s bolševikem. Dospíval jsem, když dávali v televizi pořád dokola Televarieté. Bohdalová je možná něco jako podvědomá součást mého generačního vzdoru. Byla mi protivná komunální satira dua Dvořák – Bohdalová. To není nic politického, dokonce je mi jedno i to, co jí občas někdo vyčte, že se za každého režimu lísá k prezidentům. Prostě jsem měl alergii na to, co do nás bolševici rvali z televize. Nemůžu za to,“ zdůvodnil Strachovi.

Režisér na to navázal, že jeho nechuť respektuje, ale podotkl, že v Televarieté hráli i jiní herci jako Rudolf Hrušínský nebo Josef Kemr. „Točili filmaři, kteří měli úplně jasný názor na bolševika. Nikdo přece nemůže zpochybňovat Chytilovou s Menzelem! Máme je kritizovat, že v té době pracovali? To bych mohl začít vyčítat někomu, že dělal v továrně, čímž bolševika taky podporoval,“ mínil.

Otázal se, zda už není na čase po třiceti letech od revoluce nechat podobné křivdy za námi. „Jestli někdo má nést staré křivdy, tak generace našich babiček, dědečků, kterým vzali statek, nepustili je na vysoké školy,“ prohlásil a dodal, že koneckonců i u vraždy platí promlčení za 30 let. Podle Stracha se dnes kádruje mnohem více než v letech 1993 nebo 1995.

Na to Stoniš podotkl, že kdyby to byla pravda, tak by se nemohl Andrej Babiš stát premiérem. Na to ovšem režisér reagoval, že onehdy vyšel rozhovor s Janem Kanyzou, Strach mu pak veřejně poděkoval, protože ho Kanyza pochválil jako režiséra. „Přišlo mi neuvěřitelné množství nenávistných reakcí, co že si dovoluju vyvyšovat někoho, kdo měl donášet, že podepsal a já nevím co. Vím já, v jakém věku a za jakých okolností to udělal? Nebyl jsem u toho. Kdo jsem já, abych soudil? Mě by zajímalo, kdyby mě ten estébák, bolševik přitlačil a vyhrožoval mi, jestli byl bych takový hrdina, že bych šel a podepsal Chartu,“ řekl Stonišovi.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

4:44 Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

Na konci listopadu uplyne půlroční lhůta, o které Otakar Foltýn opakovaně hovořil jako o limitu svéh…