Jiří Zimola v rádiu sejmul pokličku nad ČSSD. Tohle se prý ve straně odehrává. Navíc vrátil úder Pochemu a Netolickému

08.11.2018 18:58 | Zprávy

Sociální demokraté přišli o svého prvního místopředsedu, Jiří Zimola včera rezignoval. Nedaří se mu prý ve straně prosazovat to, co by si přál. Jako host probral ve čtvrtečním pořadu Dvacet minut Radiožurnálu s moderátorkou Marií Bastlovou, jaké má plány a proč se straně nedaří odrazit ode dna. „Rozhodně se nyní nestáhnu účelově do jižních Čech, odkud budu kritizovat pražské vedení,“ uvedl s tím, že někteří jeho spolustraníci ho kritikou spojenou s jeho rezignací velmi zklamali.

Jiří Zimola v rádiu sejmul pokličku nad ČSSD. Tohle se prý ve straně odehrává. Navíc vrátil úder Pochemu a Netolickému
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Zimola

Je to zhruba čtyřiadvacet hodin, co Zimola oznámil svou rezignaci. Reakce jeho kolegů a straníků, které dostává, jsou prý různé. „Někteří mě podporují, jiní říkají, že to byl zbabělý útěk z boje,“ řekl na úvod. Jedním z těch, kteří Zimolův odchod označili za zbabělost, byl i šéf poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka.
 
Naopak pražský sociální demokrat Miroslav Poche to uvítal a Zimolovi rovnou vzkázal, aby si s sebou přibalil i Michala Haška, bývalého jihomoravského hejtmana. Právě Hašek byl podle Zimolových slov jedním z těch, se kterými svou rezignaci před několika dny diskutoval. Vyjádření Pocheho ho vůbec nepřekvapuje. „Kdyby se vyjádřil jinak, musel bych snad na něj opravit svůj názor,“ poznamenal odcházející první místopředseda ČSSD.
 
Spory mezi Pochem a Zimolou prý začaly a také skončily s tématem ministerského působení Pocheho. Právě proti němu se Zimola ostře vymezil. Myslí si prý totiž, že má-li být ČSSD v koaliční vládě, má tam dosahovat výsledků, které by měly napomoci k získání ztracených voličů. A tak se může dít jedině bez Pocheho. „Tedy bez politických okenářů a šíbrů, kteří jsou schopni si vzít stranu jako rukojmí svých osobních ambicí,“ zdůraznil.
 
 
Reakci z Pražského hradu prý Zimola zatím žádnou neobdržel. Podle prezidentského mluvčího Ovčáčka se k celé věci Zeman vyjádří až v pravidelném čtvrtečním rozhovoru na TV Barrandov. „Opravdu žádné signály nemám, počkám na jeho vyjádření,“ řekl s tím, že prezidentovi se snažil důvody své rezignace vysvětlit zprostředkovaně v momentu, kdy to zároveň oznamoval předsedovi ČSSD Hamáčkovi.
 
Svou rezignaci Zimola podrobně vysvětloval v dopise, který včera zveřejnil. Píše v něm například, že některé věci chtěl ve straně dělat jinak a proti zbytku vedení to nebylo možné prosadit. Těch věcí prý byla celá řada. „Týkají se jak vnitřního chodu strany. Snahy prosadit přeregistraci celé členské základny. Důležité byly i stanovy, které v ČSSD v posledních letech nedoznaly žádných významných změn. Akorát bobtnají a znemožňují nám aktivní práci,“ řekl s tím, že by bylo fajn je přizpůsobit modernímu věku a prosadit v nich přímou volbu, jak u volby předsedů strany, tak u voleb krajských a okresních šéfů a další.
 
Následně připomněl, jak odmítl nabídku Jana Hamačka, aby byl členem vlády a ucházel se o ministerský post. „Odmítl jsem jí právě proto, protože jsem říkal, že je třeba se věnovat stranickému zázemí a stranu skutečně znovu vzkřísit,“ řekl s tím, že jeho kompetencí byla především starost o vnitřní chod strany, ne politické působení strany ve vládě. „Ten politický odraz, který je důležitý, měli logicky zajišťovat členové vlády, a to já nebyl,“ podotkl.
 
Poté moderátorku zajímalo, jestli nakonec přece jen nebyla chyba, že do vlády nevstoupil, když jak Hamáček, tak Babiš stáli o to, aby součástí kabinetu byl. Tehdy kvůli tomu čelil výtkám spolustraníků, že se straní odpovědnosti a nehodlá se účastnit zlepšování politického obrazu. „Já jsem ale argumentoval tím, že svou účastí ve vládě bychom navázali na činnost tandemu Bohuslava Sobotky a Milana Chovance, kteří oba po vítězných volbách a sestavení vlády odešli do ministerských funkcí,“ uvedl s tím, že proto se hodlal uchýlit do Lidového domu a starat se o zázemí.
 
Už od začátku byl Zimola zastáncem toho, aby ČSSD vstoupila do vlády. „Ne abych byl Hujerem a za každou cenu tam chtěl a měl z toho osobní výhody, ale protože si myslím, že ztracenou důvěru voličů lze lépe vydobýt poctivou prací v koaliční vládě a předkládáním témat a řešením témat,“ trvá si na svém Zimola.
 
Co se mu na sociální demokracii prý nelíbí, je, že její působení ve vládě není zdaleka tak aktivní, jak si původně představoval. „Chtěli jsme důležité sociálnědemokratické resorty a do nich nominovat odborníky a důvěryhodné lidi, to se úplně nepodařilo,“ upřesnil.
 
„Já si zkrátka nemyslím, že mou pozicí mělo být mlčení o tom, co se vám nelíbí,“ řekl s tím, že o tom, co se mu nelíbí, vždy podrobně hovořil na grémiu, kterých se na rozdíl od některých jeho kolegů místopředsedů zúčastňoval poctivě. 
 
Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Referendum - upřesnění

Dobrý večer, přečetla jsem si Vaši odpověď na dotaz od jiné uživatelky s názvem "referendum". Dále jsem si prostudovala Vás odkaz na tuto odpověď a zajímá mě bod 1e) v němž se v podstatě píše, že v referendu nebudou mít občané možnost hlasovat o členství v mezinárodních organizacích.. Nebo se pletu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump sledován a okraden. Cizí mocností

9:40 Trump sledován a okraden. Cizí mocností

Materiály z kampaně Donalda Trumpa se měly dostávat k lidem z týmu jeho soupeřů, a rovněž k FBI a dv…