Jiřina Bohdalová a jiní... Komunistický poslanec, někdejší vyšetřovatel, k problému Andreje Babiše

19.12.2013 13:22 | Zprávy

Případně vyhraný soudní spor lídra hnutí ANO Andreje Babiše se slovenským Ústavem paměti národa o to, zda byl oprávněně evidován jako spolupracovník předlistopadové Státní bezpečnosti, může odstartovat zrušení či alespoň přehodnocení současného lustračního zákona. Ve svém zamyšlení, které zaslal ParlamentnímListům.cz, to uvádí poslanec KSČM Zdeněk Ondráček. Ten byl dříve vyšetřovatelem Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování.

Jiřina Bohdalová a jiní... Komunistický poslanec, někdejší vyšetřovatel, k problému Andreje Babiše
Foto: red
Popisek: Dokumenty z předlistopadu 1989, Ilustrační foto

Poslanec rekapituluje stávající situaci: „Požadavek, aby pro výkon některých funkcí ve státních orgánech a organizacích státu bylo předkládáno tzv. lustrační osvědčení, kterým uchazeč prokazuje, že v období od 25. 2. 1948 do 17. 11. 1989 nebyl příslušníkem nebo spolupracovníkem Státní bezpečnosti, vychází ze zákona č. 451/1991 Sb.“

Upozorňuje, že u příslušníků StB žádný problém není. „Neboť u nich je evidence podle pracovního zařazení u složek bezpečnosti a vychází z osobního spisu každého z nich. Mnoho z nich ze služby po roce 1989, respektive v průběhu roku 1990, odešlo nebo bylo odejito, ale je i mnoho z nich, kteří ve službách státu zůstali a své uplatnění našli nejen u nové státní bezpečnosti BIS, ale i v Policii ČR, kde zúročili a zúročují své zkušenosti.“

Horší to je podle Ondráčka v případech lidí, kteří s StB spolupracovali, ať již vědomě či nevědomě. Ti se tak dostali do seznamů vedených Státní bezpečností a Vojenskou kontrarozvědkou.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pekarová varuje před ovlivněním voleb. Lidé se obávají, že je zruší, když „nedopadnou“

13:03 Pekarová varuje před ovlivněním voleb. Lidé se obávají, že je zruší, když „nedopadnou“

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) varuje před možným zahraničním zas…