Jmenovat „oběti komunismu“? Radši ne, mohli to být nacisté. V Kanadě řeší problémy s památníkem

04.12.2024 21:55 | Monitoring

Památník obětem komunismu v kanadské Ottawě, který byl dlouho plánován, bude po více než ročním odkladu oficiálně odhalen 12. prosince. K odložení došlo kvůli sporům o spojení s nacismem. Památník je nyní v centru pozornosti veřejného dění, přičemž na jeho zdech zatím nejsou uvedena žádná konkrétní jména. Silné kontroverze vzbuzuje mj. také jméno Jaroslava Hunky, ukrajinského emigranta, který sloužil v ukrajinské jednotce Waffen SS, která bojovala na straně nacistů. O jeho osobě v Česku jako první informovaly ParlamentníListy.cz.

Jmenovat „oběti komunismu“? Radši ne, mohli to být nacisté. V Kanadě řeší problémy s památníkem
Foto: Repro Facebook
Popisek: Jaroslav Hunka čeká na setkání s premiérem Kanady a ukrajinským prezidentem

Komunistický režim si podle odhadů dosud ve světě vyžádal až sto milionů obětí. Loni mělo v hlavním městě Kanady dojít k odhalení památníku těmto obětem komunismu, ukázalo se ale, že více než polovina z 553 jmen na seznamu uvedených obětí byli nacističtí kolaboranti, informoval o tom deník Ottawa Citizen. Podle jeho informací ministerstvo pro kanadské dědictví stanovilo, že 50 až 60 jmen nebo organizací uvedených na pamětní desce může být přímo spojeno s nacisty. Úřad zároveň vyloučil více než 300 jmen kvůli možným vazbám na nacisty nebo kvůli příslušnosti k fašistickým skupinám.

Kontroverze vzbuzovala především skutečnost, že tamní poslanci uctili vojáka jednotky Waffen SS. Památník měl být původně odhalen na začátku října 2023. To se však zastavilo po incidentu z 22. září 2023, kdy byl Jaroslav Hunka z North Bay, města v kanadské provincii Ontário, uznán v Dolní sněmovně všemi poslanci potleskem vestoje. Byl představen jako ukrajinský válečný veterán z Kanady a hrdina. Brzy poté se ale objevily informace, že Hunka sloužil v ukrajinské jednotce Waffen SS, která bojovala na straně nacistů.

ParlamentníListy.cz jako první v České republice informovaly o kontroverzích kolem Jaroslava Hunky, když si kanadský parlament a jeho předseda loni v září utrhli řádnou ostudu, když jako čestného hosta pozvali Jaroslava Hunku, emigranta z Ukrajiny a „bojovníka proti Rusům“. Proti Rusům (tehdy Sovětům, pozn. red.) ovšem Hunka bojoval v řadách SS, což prý kanadský premiér Justin Trudeau dobře věděl.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Senioři jsou jediná skupina, která od 2020 netratila

A není to snad pravda? Vždyť pracujícím klesají zejména kvůli inflaci mzdy, zatímco důchodcům důchody rostou. Komu je dorovnávám příjem tak jako důchodcům? Netvrdím, že máme hodit důchodce přes palubu, nezaslouží si to, ale cožpak si my ostatní zasloužíme takové mzdy? My třeba o důchodců navíc nemám...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesor Staněk: Evropské elity jsou debilní. Až vypukne válka, peníze nebudou mít cenu

21:07 Profesor Staněk: Evropské elity jsou debilní. Až vypukne válka, peníze nebudou mít cenu

Slovenský ekonom Peter Staněk promluvil o válce na Ukrajině, o logice zbrojení, která byla patrná ji…