Johnův plán: Odposlechy proti korupci, korupčníci v panice

14.09.2010 15:59 | Zprávy

Ministr vnitra Radek John v úterý představil svou vizi, jak si konkrétně představuje boj s korupcí. Soubor opatření by měl posléze navrhnout k projednání kabinetu, který tento bod považuje za klíčový úkol svého vládního působení.

Johnův plán: Odposlechy proti korupci, korupčníci v panice

Ministr vnitra John chce zveřejňovat hlasování vlády o zakázkách a grantech. Mělo by to prý usnadnit boj s korupcí.

Podle Johna jsou v dokumentu zapracované i připomínky policejního prezidia a nevládních organizací jako Transparency International.

Johnovy testy spolehlivosti

V úterním deníku Právo se s předstihem informovalo o tom, že hlavními pilíři Johnovy koncepce mají být testy spolehlivosti pro úředníky i politiky, návrat k odposlechům při podezření z korupce, zprůhlednění veřejných zakázek a posílení policejního protikorupčního útvaru.

"Budeme čerpat know-how jak z civilu a od soukromých firem, tak techniky policejní," uvedl John. Testy ovšem narážejí na fakt, že stát nemůženabádat k trestnému činu. Inspektoři tak budou moc pouze navodit zdání, kterou bude zkoušená osoba muset vyřešit.

John hodlá zavést testy a povolit odposlechy při podezření z korupce na celou státní správu. Není ale jisté, jak by v takovém případě měly vypadat. Testy mají pouze pracovně-právní dopad, ne trestní.

Jedním z nástrojů proti korupci budou převody majetku. Pokud někdo požádá o úplatek, bude možné mu jej dát, aby mohl být usvědčen.

"Ať jsou všichni korupčníci v panice, na svobodě zůstanou jen šest vteřin," vzkázal podle serveru iDnes.cz John.

Návrat tajných odposlechů

Policii by měla získat zpět pravomoc využívat odposlechy v úplatkářských kauzách už na hranici osmi let. Poslední novela trestního řádu pravidla pro odposlech radikálně zpřísnila.

"Návrh, který bude napravovat chyby, které vznikly v minulém volebním období a kterými se zkomplikovalo vyšetřování korupčních kauz, bude v první vlně legislativních opatření, jež budou předložena vládě," prohlásil John. Doplnil, že by rád zjistil, jak pro tuto novelu hlasovali poslanci.

Dojde i ke zvýšení finanční a systémové podpory protikorupční policie, která vyšetřuje ty nejzávažnější úplatkářské a hospodářské kauzy.

"Odhalování korupce se stane jedním ze zásadních bodů při hodnocení policie. Naším cílem je, aby žádné korupční jednání nezůstalo neoznámeno, nevyšetřováno a netrestáno," potvrdil policejní prezident Oldřich Martinů.

Útvar by měl časem dostat například nové vozy. Zeštíhlením policejního prezídia zbude na dvojnásobné odměny za vyřešené korupční případy.

Etický kodex práce úřeníků

"Když přijde člověk na policii s tím, že mu byl nabízen úplatek, na řadě míst republiky se stane, že ho pošlou domů, protože se to prý stejně nedá vyšetřit," řekl John a vysvětlil, že příručka pro policisty a občany přesně vymezí, jak v takových případech postupovat.

Občanům manuál připomene například protikorupční linku 199, kam se mohou v případě nesnází obrátit.

Nově vznikne také etický kodex pro úředníky státní správy a samosprávy. Pro úřady bude dobrovolný, ale John uvedl, že je zvědavý, kdo jej přijme a kdo ne. Ministerstvo vnitra bude první institucí, která se tím začne řídit.

Ombudsman pro policisty

Podle serveru iDnes.cz vyzval John po nástupu do úřadu policisty, aby hlásili politické tlaky, který by ovlivňovaly vyšetřování. Zatím ale žádné oznámení nepřišlo. Podle Johna se policisté nejspíš bojí takové věci oznamovat.

V budoucnu by na to mohl dohlížet policejní ombudsman, kterému by lidé ve službě hlásili problémy či nestandardní jednání. Nebudou tak věc řešit přímo s nadřízeným, ale s odborníkem, který bude součástí inspekce.

Terminátor Vesecká

John znovu přišel s návrhem odvolat nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou. Podle ministra vnitra si hlavně elitní policisté stěžují na státní zastupitele. Jeden z nich je údajně nazýván terminátor a má na svědomí už několik zastavených korupčních kauz.

John dodal, že jako ministr nedokáže zjistit, kdo věci pod koberec zametl. To může podle něj udělat právě jen nejvyšší státní zástupce. "Měl by tam být nový člověk," vzkázal John.

 

Související:

 

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

20:40 Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

Svůj poslední den ve funkci Joe Biden naplnil mimo jiné i udělováním milostí. Například Anthonymu Fa…