Čeští politici, ať už expremiér Andrej Babiš (ANO) nebo stávající premiér Petr Fiala (ODS), říkají, že se Česko neobejde bez jaderné energie. Oba politici upozorňují, že jelikož nemáme dost prudkých řek a vítr u nás fouká také méně než v jiných částech světa, bez jádra nesplníme své klimatické závazky a především utrpí český průmysl.
Věra Jourová proto považuje zařazení jádra mezi ekologicky přijatelné zdroje, byť dočasně, za vítězství zdravého rozumu. Toto mezidobí dá Česku a dalším zemím na modernizaci ekonomiky čas, aby se v budoucnu obešly bez jádra a bez zemního plynu.
„Je to jednoznačně vítězství zdravého rozumu a pragmatismu, s přihlédnutím k expertním posudkům. Není to populistické, je to prokazatelně na faktech a důkazech založené rozhodnutí,“ řekla Jourová.
V Green Dealu se podle Jourové počítá s tím, že technologický vývoj postoupí natolik kupředu, že bude možné zbavit se energie získávané z jádra i ze zemního plynu. Cílem je přestat využívat zemní plyn úplně. Prý se může stát, že plyn bude potřeba ještě řadu let a v takovém případě prý EU hledá cestu, jak získávat plyn odjinud než z Ruska. Podle Jourové to neznamená, že EU nechce s Ruskem jednat, ale skutečností je, že toto jednání bude složité.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.