Čeští politici, ať už expremiér Andrej Babiš (ANO) nebo stávající premiér Petr Fiala (ODS), říkají, že se Česko neobejde bez jaderné energie. Oba politici upozorňují, že jelikož nemáme dost prudkých řek a vítr u nás fouká také méně než v jiných částech světa, bez jádra nesplníme své klimatické závazky a především utrpí český průmysl.
Věra Jourová proto považuje zařazení jádra mezi ekologicky přijatelné zdroje, byť dočasně, za vítězství zdravého rozumu. Toto mezidobí dá Česku a dalším zemím na modernizaci ekonomiky čas, aby se v budoucnu obešly bez jádra a bez zemního plynu.
„Je to jednoznačně vítězství zdravého rozumu a pragmatismu, s přihlédnutím k expertním posudkům. Není to populistické, je to prokazatelně na faktech a důkazech založené rozhodnutí,“ řekla Jourová.
V Green Dealu se podle Jourové počítá s tím, že technologický vývoj postoupí natolik kupředu, že bude možné zbavit se energie získávané z jádra i ze zemního plynu. Cílem je přestat využívat zemní plyn úplně. Prý se může stát, že plyn bude potřeba ještě řadu let a v takovém případě prý EU hledá cestu, jak získávat plyn odjinud než z Ruska. Podle Jourové to neznamená, že EU nechce s Ruskem jednat, ale skutečností je, že toto jednání bude složité.
„My jsme nezavřeli dveře k jednání. Dveře jsou otevřené, ale samozřejmě když vidíme takové projevy nepřátelství, kumulace vojenských sil na ukrajinské hranici, laviny dezinformací, které se valí na Evropu a zavalování našeho veřejného prostoru ruskou propagandou, která je velmi nepřátelská k Evropě, k občanům, k demokratickým systémům, tak je samozřejmě daleko těžší si k tomu jednacímu stolu sedat,“ uvedla Jourová.
Pokud jde o nadcházející předsednictví České republiky Evropské radě, čeští úředníci jsou prý v Bruselu vnímáni jako velcí profesionálové, kteří odvedou svou práci. Budou se věnovat zelené politice, energetické politice, posunu v oblasti digitalizace státu, a tak dále. Stejně tak prý bude důležitá legislativa pro posílení kybernetické bezpečnosti.
Až v Bruselu jednoho dne skončí, těší se prý domů do Česka, protože už se nacestovala dost. A uvidí, co jí život přinese dál. Už prý uvažovala o kandidatuře na Hrad, ale je si prakticky jistá tím, že v roce 2023 to nestihne, protože si nejprve klade za cíl zdárně dokončit mandát eurokomisařky a pomáhat lidem. EU podle ní lidem pomáhá, např. v oblasti péče o životní prostředí.
Ale jedna věc ji přece jen naštvala. Když vyšlo najevo, že se v Bruselu debatovalo o nevyužívání slova „Vánoce“.
„No v tomhle konkrétním případě jsem se strašně naštvala, protože to byl sice interní materiál, doporučení pro interní komunikaci, ale já jsem na tohle hrozně vysazená, aby se doporučoval nějaký jazyk. Ono je to nejdřív doporučování a pak to přejde v zákazy. Nechci takový způsob ovlivňování jazyka,“ zdůraznila Jourová.
Dospělí lidé by podle ní měli vědět, že se k sobě mají chovat slušně, ale zamezovat někomu v používání konkrétních slov nepovažuje za dobrou cestu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.