Jsme s legionáři v Belgii: U pobřeží kanálu La Manche nad hroby Československých hrdinů

08.05.2015 10:40 | Zprávy

REPORTÁŽ Sedmdesáté výročí německé kapitulace a konec dosud nejstrašnějšího válečného konfliktu si připomněla Československá obec legionářská (ČsOL) opravdu originálním způsobem- pamětní legionářskou poutí na významná bojiště 1. a 2. světové války, kde bojovali a umírali čeští vojáci. Bylo to vůbec poprvé, kdy nějaká významná delegace do severní Francie a Belgie vyjela nejen na pohřebiště českých vojáků, ale přímo na místa jejich bojů.

Jsme s legionáři v Belgii: U pobřeží kanálu La Manche nad hroby Československých hrdinů
Foto: Petr Blahuš
Popisek: Historik Zdenko Maršálek (vlevo)

„Stojíme přímo na místě, kde ještě 7. května padli během dělostřeleckého přepadu českoslovenští vojáci. Jejich statečná smrt na samém konci války nebyla zbytečná. Naši vojáci u Dunkerque plnili velmi významný úkol a jejich mise měla velký smysl,“ uvedl u památníku obětem války v osadě Ghyvelde na bývalém východním perimetru čs. - německé fronty historik a publicista Zdeněk Maršálek. Jen díky obětem a statečnosti našich vojáků a před nimi mužů skotské 51. divize a britských commandos se podle Maršálka zabránilo Němcům, vedeným fanatickým admirálem Friziusem, útočit na týl spojeneckých vojsk. „Dodnes lze na mnoha místech dokonale sledovat místa bojů, protože se tady od té doby prakticky nic nezměnilo,“ dodal historik v osadě Ghyvelde, která se stala svědkem dvou velkých a úspěšných ofenziv československých tankistů a pěšáků, 28. října a 5. listopadu 1944.

„Je to pro mě úžasný pocit, být tady přímo na místech těch dnes už legendárních bojů,“ svěřila se redakci ParlamentníchListů.cz se svými pocity učitelka Kateřina Šmídová z Prahy. Ta spolu s ČsOL už několik let objíždí významná bojiště 1. a 2. světové války na východní i západní frontě, kde bojovali Češi a Slováci.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Blahuš

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Muskův výsměch stíhačkám, za které dáme 150 miliard. Svět prý míří někam úplně jinam

23:01 Muskův výsměch stíhačkám, za které dáme 150 miliard. Svět prý míří někam úplně jinam

Podnikatel a miliardář Elon Musk stíhačky F-35 označil za zastaralé, drahé a špatně navržené. Podle …