„Stojíme přímo na místě, kde ještě 7. května padli během dělostřeleckého přepadu českoslovenští vojáci. Jejich statečná smrt na samém konci války nebyla zbytečná. Naši vojáci u Dunkerque plnili velmi významný úkol a jejich mise měla velký smysl,“ uvedl u památníku obětem války v osadě Ghyvelde na bývalém východním perimetru čs. - německé fronty historik a publicista Zdeněk Maršálek. Jen díky obětem a statečnosti našich vojáků a před nimi mužů skotské 51. divize a britských commandos se podle Maršálka zabránilo Němcům, vedeným fanatickým admirálem Friziusem, útočit na týl spojeneckých vojsk. „Dodnes lze na mnoha místech dokonale sledovat místa bojů, protože se tady od té doby prakticky nic nezměnilo,“ dodal historik v osadě Ghyvelde, která se stala svědkem dvou velkých a úspěšných ofenziv československých tankistů a pěšáků, 28. října a 5. listopadu 1944.
„Je to pro mě úžasný pocit, být tady přímo na místech těch dnes už legendárních bojů,“ svěřila se redakci ParlamentníchListů.cz se svými pocity učitelka Kateřina Šmídová z Prahy. Ta spolu s ČsOL už několik let objíždí významná bojiště 1. a 2. světové války na východní i západní frontě, kde bojovali Češi a Slováci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Blahuš