„Náplní práce pana Lukáše Jurečky jsou poradenství, analýzy a připomínkování materiálů pro pana ministra. Vzhledem k tomu, že vykonává práci poradce, má přístup do materiálů ministerstva. Panu Lukáši Jurečkovi za vykonanou práci nikdy nebyla vyplacena žádná odměna. Takto byla spolupráce od začátku nastavena,“ uvedla mluvčí.
Podle mluvčí nelze ve smlouvě napsat v platu za hodinu nulovou částku. „Z právních důvodů nelze, aby dohoda o pracovní činnosti byla nastavena tak, že za vykázanou práci bude vyplacena nulová částka,“ uvedla. Přestože si poradce nikdy nic nenárokoval, je správné, aby osoby, se kterými ministr úzce spolupracuje, byly evidovány, dodala.
Bratr ministra je ředitelem Zemědělského družstva Pooslaví Nová Ves, což je podle Ježkové důvod, proč je jako poradce zaměstnán. „Má dlouholeté a praktické zkušenosti v oboru zemědělství. To je důvodem, proč ho ministerstvo zaměstnává jako poradce pana ministra,“ dodala mluvčí.
Podle webu družstvo hospodaří na zhruba 1 700 ha půdy, z toho je naprostá většina orná půda.
Ve sboru ministerských poradců na ministerstvu jsou desítky osob. Lidí, kteří připomínkují přímo dokumenty pro ministra, je méně, ale také přes deset. Podle dokumentu jsou mezi nimi i čelní představitelé zemědělské veřejnosti, jako je prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek, který ale ve funkci po zvolení do vedení komory jako poradce skončil. Jandejsek měl také napsáno, že nebral za práci žádné peníze, jako hodinovou sazbu měl 280 korun za hodinu. Sjednaná odměna za hodinu a různý rozsah hodin týdně je nastaven i s ohledem na množství připomínkovaných materiálů, dodala Ježková.
Dále je mezi poradci například předseda Asociace soukromého zemědělství Josef Stehlík, který úřadu stále radí a odměnu 300 korun na hodinu pobírá.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp