K Babišovi míří výzva: Oddlužit lidi, co neplatí nájem? Tak to ne!

12.01.2019 16:21 | Zprávy

Zástupci bytových družstev a společenství vlastníků vyzývají vládu, aby řešila problémy s dluhy za bydlení i takzvaný byznys s chudobou. Stěžují si na spekulanty, kteří pronajímají byty chudým a inkasují od nich dávky, úhrady pak ale neplatí. Novely, které měly problém řešit, prý v praxi nefungují. ČTK to sdělili zástupci Svazu českých a moravských bytových družstev (SČMBD).

K Babišovi míří výzva: Oddlužit lidi, co neplatí nájem? Tak to ne!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto - byty v panelovém domě

SČMBD na podporu svých požadavků zorganizoval petici. Podepsané archy se chystá předat ministrovi spravedlnosti Janu Kněžínkovi (za ANO) v pondělí.

Podle odborníků na sociální problematiku se situace v Česku bez sociálního a dostupného bydlení řeší obtížně. Lidé v tísni často bydlí v předražených bytech, které hradí z dávek. Na problémy společenství vlastníků s neplatiči upozorňoval před několika lety už někdejší ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Poukazoval na to, že majitelé bytů sice od nájemníků peníze dostávají, úhrady za vodu a energie ale často neplatí. Zástupci vládní Agentury pro sociální začleňování se loni zabývali situací na litvínovském sídlišti Janov, kde kvůli těmto potížím hrozilo 2500 obyvatelům odpojení tepla a vody.

„V praxi dochází ke skupování levných bytů spekulanty, kteří je nabízejí sociálně slabším za přemrštěné nájemné, které tito nájemníci hradí z dávek. Vlastníci nájemné inkasují, ale byty neudržují a dokonce ani nehradí nutné náklady spojené se správou domu a na služby,“ uvedl SČMBD v podkladech k petici. Podle něj řešením měla být novela o hmotné nouzi a sociální podpoře, podle níž by dávky mohlo dostávat na účet přímo společenství vlastníků. „Po prvních zkušenostech z praxe je však zřejmé, že je novelizované znění bezzubé,“ dodal svaz s tím, že úřady práce nechávají pomoc od státu přímo na konto společenství posílat jen výjimečně.

Signatáři petice požadují, aby se postavení bytových družstev a společenství vlastníků posílilo. Navrhují mimo jiné to, aby oddlužení nebylo možné u lidí, kteří za bydlení dluží. Dluhy za bydlení by podle představ svazu měly patřit k přednostním pohledávkám a stát by měl lépe kontrolovat využívání dávek. Svaz uvádí, že by se měly ke stanovení dávek využívat cenové mapy nájemného a měl by se určit i počet osob na určitou bytovou plochu.

Se splněním některých požadavků počítá seznam 15 opatření ke zlepšení situace v ghettech. Využívat by se měly například cenové mapy. Ministerstvo práce a sociálních věcí je od resortu místního rozvoje dostalo koncem loňského roku. Babišova vláda v programovém prohlášení slibuje zákon o sociálním bydlení. Premiér Andrej Babiš (ANO) už loni ale řekl, že jeho kabinet místo toho bude mít dotační program na podporu výstavby nájemních bytů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Jiří Strýček byl položen dotaz

Důchodová reforma

Jak vysvětlíte, že SPD je schopné s vládou jednat o důchodech a prý i nějaké jejich návrhy připouští, ale vy se s vládou nedomluvíte? Není problém u vás? A chápu správně, že pokud vyhrajete volby, tak celou reformu, kterou tato vláda schválí zrušíte? A máte za ni už náhradu? Protože když jste byli v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

4:40 Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček reaguje na případ šéfredaktora Svobodného rádia Vladimíra Kap…