Nedávný poslanec za hnutí ANO, ale především letitý komentátor české politické scény – Martin Komárek – přijel v minulých dnech do ostravského Knihcentra představit své dvě nové knížky. V té první – Nebezpečné stádo – popisuje formou satiry dění v Poslanecké sněmovně. Ve druhém díle – Jak jsem se mýlil v Miloši Zemanovi – se už daleko vážněji zabývá osobou třetího polistopadového prezidenta. A právě posledně jmenovaná publikace nejvíce zaujala návštěvníky akce, takže její autor k ní musel zodpovědět řadu otázek.
„Vybral jsem si Miloše Zemana také proto, jelikož jsem jeho politickou kariéru coby novinář sledoval už od počátku. Měl jsem také výhodu v tom, že byli s mým otcem dobří přátelé, než se pak v průběhu 90. let rozkmotřili. Nicméně v poslední době ho pak začal můj táta znovu podporovat. Pro mne je Miloš Zeman tajuplnou postavou a já se snažím ve své knížce rozkrýt, proč se někdy chová při své vysoké inteligenci a sečtělosti tak nepochopitelně. Zahrál jsem si tak trochu na Freuda, jestli na tom nemá náhodou podíl jeho dětství, kdy ho vychovávaly dvě ženy – matka, která byla učitelkou, a také babička. Sám Zeman ve svých knížkách věnuje svému dětství jen nepatrnou pozornost, přitom víme, že právě dětství nás pak v dalším životě významně formuje,“ vysvětloval svůj záměr publicista Komárek a ještě doplnil: „Současný prezident je částí své osobnosti rebelem i provokatérem, který ale umí famózně číst českou politiku. Ke svým přátelům je nesmírně loajální, ale ke svým odpůrcům pak mstivý jako hrabě Monte Christo. To je dobře vidět na případu s bývalým premiérem Bohuslavem Sobotkou, jehož nedávno znemožnil, protože před lety nepodpořil jeho zcela první prezidentskou kandidaturu. Jelikož jsem si zkusil i na vlastní kůži vysokou politiku, tak řadu chytrých kroků Miloše Zemana chápu. Nerozumím ale dvěma jeho zásadním rozhodnutím. On měl určitě na to, aby se stal uznávaným a schopným proevropským prezidentem, jenže se soustředil na cíl, aby se stal i v dalším období hlavou českého státu, a proto se začal prezentovat tak, aby se především zalíbil lidem. Neumím si také vysvětlit jeho postoj k ruské okupaci Krymu. To byla přece záležitost jako přes kopírák, když to srovnáme s naší ztrátou Sudet kvůli tlaku fašistického Německa v roce 1938.“
Komárek: Zeman nás neposunuje na východ, to je nesmysl
Podle dalších Komárkových slov je pro něj nynější prezident „chodící kontroverze“. Sám sice nebyl nikdy nařčen z korupce, avšak lidmi s podivnou pověstí se obklopuje poměrně často. Má to být prý především proto, že se někdy chová jako velký pragmatik a tyto osobnosti v politice jen využívá k vlastnímu či stranickému prospěchu, jako třeba v případě Stanislava Grosse. Jindy je k nim velmi loajální, protože mu významně pomohly, a on potom přehlíží jakékoliv jejich „přešlapy“.
„Vratislav Mynář a Martin Nejedlý pomohli Zemanovi založit a financovat stranu SPO, podíleli se i na jeho prezidentské kampani a on se jim chce za to odvděčit, je to výrazný rys jeho povahy, a proto jejich aféry přehlíží a nechce je řešit. Tak to ale v politice bývá. Velmi mu také vyhovuje současná hra na krále a šaška s Jiřím Ovčáčkem. Pro veřejnost to skvěle funguje, takže proto si takového mluvčího i nadále drží. Naprosto ale odmítám, že by nás prezident posouval na východ, to je nesmysl. Zeman je zastáncem NATO a velkým příznivcem Izraele. V Rusku a Číně vidí pouze velké obchodní příležitosti, které chce využít,“ konstatoval zkušený žurnalista.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán