KDU-ČSL, TOP 09 i ODS chtějí se STAN spolupráci v krajských volbách

13.04.2019 17:53 | Zprávy

Ke vzájemné spolupráci KDU-ČSL a hnutí STAN před krajskými a senátními volbami v příštím roce vyzval účastníky dnešního sněmu STAN předseda lidovců Marek Výborný. Výzvou pro jeho stranu a hnutí, na jehož setkání dnes vystoupil jako host, je podle něj jasné vymezení se proti populismu a demagogii. „Senátní volby jsou disciplínou, kterou naše strany umí. Nezodpovědná vláda odkladačů problémů (...) nesmí dostat v příštích volbách prostor,“ uvedl Výborný. Z účasti na sněmu se omluvil předseda sociálních demokratů Jan Hamáček.

KDU-ČSL, TOP 09 i ODS chtějí se STAN spolupráci v krajských volbách
Foto: http://www.kdu.cz
Popisek: Marek Výborný (KDU-ČSL)

Účastníkům sněmu vzkázal, že obě strany se v mnohém shodují. „Jsme proevropští, věříme ve svobodu a právní stát, chceme přívětivější úřady, usilujeme o společnost, kde je na prvním místě občan,“ napsal. Oba politické subjekty jsou nyní podle Hamáčka na opačné straně barikády, STAN ale označil za tradiční stranu, se kterou rád spolupracuje. „Někdy se možná neshodneme, ale to je v politice normální,“ připomněl.

Výborný také řekl, že oba subjekty, lidovci i STAN, mají stejné bohatství, kterým jsou regionální politici. Uvedl, že nechce vést staré bitvy a otevírat staré války, ale připravovat se na další spolupráci.

V další společné projekty věří také předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. „Projekt spolupráce topky a STANu, který vznikl před mnoha lety v době, kdy jsem nebyl aktivní v české politice a byl jsem v Bruselu, považuji za mimořádně dobrý a úspěšný, ale selhal na určitých lidských animozitách,“ řekl a doplnil, že je rád, že i přes určitá zklamání jsou lidé z obou subjektů ochotni se opět bavit o určité spolupráci.

„Tato země potřebuje, aby se síly spojovaly a čelily oligarchickým projektům,“ řekl. Důležité podle něj je pokusit se o projekt, který by spojil více proevropských sil. Česká politika je podle něj vyhořelá, je postavená na politicích, kteří ji dělali dlouhou dobu, a nevstupují do ní nové tváře.

Spolupráce ODS a STAN podle první místopředsedkyně strany Alexandry Udženije nejvíce funguje na nejvyšší úrovni politiky, ve Sněmovně a v Senátu. Zejména Senát, kde mají oba subjekty nejsilnější kluby, je podle ní dnes „poslední brzdou před socialistickými nesmysly, které prosazuje (premiér) Andrej Babiš ve spolupráci s KSČM a ČSSD“. „Příští rok nás čekají krajské volby, tam vidím pro ODS a STAN velkou příležitost. Tam můžeme otočit kormidlem a Českou republiku vést zase správným směrem,“ uvedla.

Předseda Strany zelených Petr Štěpánek ocenil spolupráci na pražském magistrátu, myslí si, že bude teprve doceněna. Zdůraznil, že Česká republika směřuje zpět k 80. letům 20. století. Změnit směřování ČR podle něj jako malé strany nedosáhnou. Doufá, že současná spolupráce do Evropských voleb je jen začátkem, a věří, že společně dokážou dát dohromady hnutí či koalici, která bude skutečným soupeřem.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš se s účastníky sněmu spojil přes skype. Uvedl, že ho mrzí, že v předvolebním boji strany soutěží tak, až si odkopávají kotníky. „To nahrává stranám, které označuji za méně demokratické,“ uvedl. Pokud budou strany držet směr, který naznačil i Gazdík – věří, že se to podaří otočit.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…