Kalousek před kamerami ČT oznámil, že o svolání mimořádné schůze na čtvrtek na 9. hodinu ráno požádalo 55 poslanců. „Já jsem dnes informoval předsedy všech klubů i vedení Sněmovny na organizačním výboru, že naší minimální ambicí je, aby Sněmovna schválila prosté usnesení, které je i usnesením zahraničního výboru, že na území České republiky nebyla vyráběna a testována látka novičok,“ poznamenal Kalousek s poukazem na smrtící jed, který byl před několika desítkami let vyvinut v Sovětském svazu. „Pokládáme za důležité, aby Sněmovna jako vrcholná ústavní autorita toto řekla,“ doplnil.
Pak se ovšem dopustil nemilého přeřeku. Pravděpodobně chtěl novinářům sdělit, že pokud dojde k tomu, že program schůze nebude schválen současnou vládní koalicí ANO, KSČM a SPD Tomia Okamury, tak to nebude znamenat nic jiného, než že tyto tři kluby nejsou ochotny stvrdit pravdu. Jenže místo KSČM přiřadil Kalousek do koalice ODS. „Pokud se stane a program této schůze nebude schválen současnou vládní koalicí ANO, ODS a SPD,“ padlo z úst Kalouska, nebude to prý znamenat nic jiného, než že popíraná koalice nechce hlasovat pro pravdivé tvrzení. „A nebudou tak chtít napravit sabotáž, které se vůči vlastní zemi dopustil pan prezident Zeman,“ pokračoval Kalousek.
ANO, KSČM i SPD opakovaně popřely, že by spolupracovaly a znovu a znovu opakují, že žádná koalice neexistuje. Na druhé straně, poslanci stran či hnutí Andreje Babiše (ANO), Vojtěcha Filipa (KSČM) a Tomia Okamury (SPD) už v jednom šiku prosadili řadu věcí.
Kalousek také připomněl, že Česká republika stále nemá vládu s důvěrou a prezident Zeman na tom nese spoluzodpovědnost, neboť se chystá již podruhé pověřit sestavením vlády Andreje Babiše, aniž by bylo jisté, zda najde ve Sněmovně většinu. Přitom to mohlo být všechno jinak. Kalousek podotkl, že těsně po volbách TOP 09 navrhovala nezvolit předsedu Sněmovny do chvíle, než bude jasné, na jakém půdorysu vznikne vláda. Kalousek si za tento návrh před sedmi měsíci vysloužil mnoho kritických slov.
Přesto si dodnes trvá na tom, že by bylo správné postupovat podle tehdejšího návrhu TOP 09. „Kdyby Sněmovna podpořila náš návrh, tak nám už půl roku nevládl trestně stíhaný agent komunistické Státní bezpečnosti, anebo by nám vládl, ale vládl by nám s vládou s důvěrou. To znamená, že ta odpovědnost neleží na prezidentovi republiky, ale leží také na většině Poslanecké sněmovny,“ tepal Kalousek své kolegy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp