Kalousek: Snažil jsem se, aby opatření dopadla zhruba stejně na všechny

14.04.2012 9:55 | Zprávy

Před pár dny ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) přišel s nápadem zvýšit poplatky u lékaře z 30 na 50 korun. Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) je sociální spoluúčast na financování systému to jediné možné řešení před zhroucením v budoucnu. Škrty odůvodňuje tím, že šla jeho strana do voleb s možným poklesem životní úrovně, tvrdí v sobotním rozhovoru pro deník Právo.

Kalousek: Snažil jsem se, aby opatření dopadla zhruba stejně na všechny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí a 1. místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek

Podle Kalouska jsme nyní v situaci, kdy už nemůžeme počítat s růstem ekonomiky. Naproti tomu se dramaticky zvyšují náklady zejména související se stárnutím populace. Kalousek má na tohle dvě řešení. Buďto budeme problém dále ignorovat a pojedeme na dluh, a tím se systém zhroutí, nebo péči omezíme.

Nejúnosnější varianta je ale podle Kalouska v podobě větší spoluúčasti. „Nebo je tu varianta, která je zakletá ve větě Více osobní odpovědnosti a více společné spoluúčasti, a můžeme si únosným sociálním způsobem všichni připlácet víc na zdravotní péči,“ odpovídá Kalousek v rozhovoru pro deník Právo. Tímto Kalouskovým řešením je daleko větší šance v kvalitní péči do našich posledních dní.

Více osobní odpovědnosti

„Jsem přesvědčen, že je fér požádat o 20 korun větší spoluúčast, což jistě není neřešitelný problém,“ dodává ministr financí. Tvrdí totiž, že už tak je v našem systému solidarita mezi zdravými oproti nemocným obrovská. Zároveň to ale neznamená, že by nemocní neměli mít žádnou spoluúčast.

„Státní finanční politika nikdy nezajistí váš vlastní blahobyt, ten si zajistíte svým výkonem,“ odpověděl Kalousek na tvrzení, zdali to za čas u lékaře nebude celá stokoruna, čímž by se mohly zužovat osobní náklady občanů. „Důsledek všech konsolidačních opatření vlády je snížení reálných příjmů veškeré populace. Musí se to týkat skutečně všech,“ dodává Kalousek s otevřeným tvrzením, že šla strana TOP 09 do voleb s možností poklesu životní úrovně.  Zato ale strana slíbila, že nebudeme ztraceni.

Ministr financí si je vědom, že v programovém prohlášení zvyšování daní nebylo, ale pokud by se krize odvíjela podle dvou let starých prognóz, škrty by čekaly pouze výdaje státu. „Pokud se s tím dokážeme vyrovnat tak, že 68 procent objemu opatření se odehraje na úsporách a pouze 32 procent se odehraje na zvýšení daní, tak to pokládám za fér,“ říká Kalousek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Podívej, co sedí na Hradě, a nes*r se do Zemana.“ Hřebejk znovu provokoval. A je zle

17:58 „Podívej, co sedí na Hradě, a nes*r se do Zemana.“ Hřebejk znovu provokoval. A je zle

Režisér Jan Hřebejk naznačil, že pro exprezidenta Miloše Zemana už čerti roztápějí kotel. Kotel, k n…