Kalousek: Z hlediska náckovství máme hranice, které nepřekročíme

21.08.2011 13:11 | Zprávy

Problém Ladislava Bátory by měl být vyřešen co nejdříve - jde totiž o hodně, shodli se v Otázkách Václava Moravce Miroslav Kalousek a Bohuslav Sobotka. Ne tak v případě chystané daňové reformy. Zatímco Kalousek ji hájil, Sobotka varoval: nový zákon ministerstva financí může Českou republiku dostat na cestu do Řecka.

Kalousek: Z hlediska náckovství máme hranice, které nepřekročíme
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí a 1. místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek

Odsouvá ekonomické problémy spor o personálního ředitele ministerstva školství Ladislava Bátory? Podle předsedy poslaneckého klubu VV Víta Bárty rozhodně. Miroslav Kalousek, jeden z kritiků Bátorova působení na ministerstvu školství, to rezolutně popřel: „Jsou určité hranice a z hlediska náckovství jde o hranice, které jako TOP 09 nemůžeme překročit."

„Ministr Dobeš si musí uvědomit, že se musí chovat jako ministr vlády, ne jako aktivista pohrobků Národní strany," nešetřil Miroslav Kalousek kritikou. „Ladislav Bátora totiž zneužívá státní správu, aby zviditelňoval své politické názory a aktivity."

Ministři za TOP 09 se proti Ladislavu Bátorovi definitivně postavili po oné příslovečné poslední kapce - tou podle Kalouska byl Bátorův slovní útok na předsedu jejich strany. „Když po dlouhém jednání nezačali jednat ti, co jednat měli, museli začít konat ministři TOP 09," vysvětlil nechuť ministrů za TOP 09 jednat na vládě, v jejímž rámci působí i Ladislav Bátora. „Stačí, aby si ministr Dobeš uvědomil, že je ministrem demokratické vlády a vyvodil z toho důsledky."


Sobotka s Kalouskem souhlasí: Vinu nese Dobeš

Na kritice Ladislava Bátory a jeho působení na ministerstvu školství se Miroslav Kalousek v mnoha bodech shodl s předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou. Ten kritikou vůči vládě nešetřil a je si jist: „Viník má jméno Petr Nečas."

Chyba se podle jeho názoru stala už ve chvíli, kdy se Ladislav Bátora na ministerstvo školství vůbec dostal. Bohuslav Sobotka přitom předsedu vlády před angažováním Bátory osobně varoval - bez výsledku. A dnes soudí: „Neschopnost předsedy vlády Nečase prosadit personální změny je skutečně alarmující."

Celý problém je podle předsedy ČSSD přitom mnohem vážnější, než se na první pohled může zdát: „To, že Ladislav Bátora působí na školství, naznačuje, že vláda s jeho politickými postoji souhlasí, což je nepřijatelné."

Řešení, které Bohuslav Sobotka navrhuje, má jednoduché jméno: zákon o státní službě. „Ladislav Bátora se například nedostal do své funkce přirozeným vývojem, ale tak, že si jej na doporučení Hradu přímo vybral Josef Dobeš. Proto není možné, aby se Věci veřejné tvářily, že s celým problémem nemají nic společného."

Stejně jako Miroslav Kalousek, ani on by z celé situace neobviňoval Pražský hrad, o němž se často spekuluje, že je na něj kontroverzní Ladislav Bátora napojen. „Do celé situace nemá smysl tahat pana prezidenta, jde výhradně o problém ministra Dobeše," shodli se oba politici.

A Miroslav Kalousek téma uzavřel, když shrnul postoj TOP 09: „Není to o jednom úředníkovi, je to o tom, zda je možné státní správu zneužívat k propagaci extremistických názorů. Dokud bude Dobeš poskytovat politické krytí Ladislavu Bátorovi, není pro nás únosné přijít na vládu."

Daňová reforma: jde o přerozdělování, nebo rozdělení nákladů krize?

Zatímco v případě Ladislava Bátory se oba politici z opačných stran politického spektra takřka bezvýhradně shodnou, téma připravované Kalouskovy daňové reformy je stejně spolehlivě rozděluje. Zrušení superhrubé mzdy, sjednocení daňové sazby na 19 procentech, změna odvodů na sociální a zdravotní pojištění nebo zrušení daňových výjimek - tak bude zákon z dílny Miroslava Kalouska, který ovlivní život všech občanů České republiky, vypadat.

Kalousek argumentoval nutností jednotlivých kroků, které jsou v jeho reformě obsaženy, Bohuslav Sobotka na adresu vlády podotkl: „Vláda realizuje experimenty, které zvyšují schodek státního rozpočtu. Většina věcí, které daňová reforma přináší, není rozpočtově rozumná ani odpovědná."  A přidal konkrétní příklad: „Česká republika se nemůže dostat do situace, kdy jednostranně odzbrojí - tedy zruší investiční pobídky ve chvíli, kdy je jiné státy stále mají."

Právě v oblasti investičních pobídek může ze strany ministra Kalouska dojít ještě k ústupkům. Na adresu Sobotky však dodal: „Se sociální demokracií se nikdy neshodneme. Vy chcete, aby stát fungoval na vysoké míře přerozdělování, my chceme, aby stát snižoval náklady."

Podle Bohuslava Sobotky však jde v celé debatě o něco jiného než o míru přerozdělování. Jde podle něj o spravedlivé rozdělení nákladů ekonomické krize mezi všechny vrstvy společnosti. Nešetřil přitom tvrdými vyjádřeními: „Do Řecka se dá dojít dvojí cestou. Přehnanými výdaji, ale i přehnanými výpadky příjmů."


Celou debatu pomyslně uzavřel zástupce zaměstnavatelů, ekonom Radek Špicar. Ten za zaměstnavatele shrnul: „Problémem pro nás nejsou vysoké daně. I kdybychom platili jen desetiprocentní daň, stále by platila naše kritika: jde o to, jak se s našimi daněmi nakládá. Nemáme jako zaměstnavatelé pocit, že by stát s daněmi nakládal správně," narážel například na předražené státní zakázky, nákupy nepoužitelné armády techniky a jiné případy, kdy peníze ze státní pokladny, vybrané z daní všech občanů ČR, podivným a netransparentním způsobem zmizely.


Čtěte také:

  
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru 
ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Matěj Pálka

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…