„Když se Rusové kazetové munice bojí (a já se jim nedivím), mohou se jí snadno vyhnout. Stačí, když vypadnou z ukrajinského území. Jedna z Bidenových podmínek je, že ji Ukrajinci nesmí používat na území Ruské federace," poznamenal k daru někdejší poslanec za TOP 09 Miroslav Kalousek.
Když se Rusové kazetové munice bojí(a já se jim nedivím), mohou se jí snadno vyhnout. Stačí, když vypadnou z ukrajinského území. Jedna z Bidenových podmínek je, že ji Ukrajinci nesmí používat na území Ruské federace. https://t.co/BFrsIHFuFP
— Miroslav Kalousek???????? (@kalousekm) July 9, 2023
Podle amerického prezidenta Joea Bidena bylo rozhodnutí o poskytnutí kazetové munice těžké. „Mimochodem jsem jej konzultoval s partnery i našimi přáteli (v Kapitolu). Ukrajincům dochází munice," okomentoval oznámení prezident Joe Biden v rozhovoru se stanicí CNN.
Kazetová munice v určité fázi svého letu exploduje a rozpadne se na menší nálože, které se rozptýlí v širším okolí. USA se podle poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jakea Sullivana dlouho zdráhaly tuto munici poskytnout kvůli rizikům, které mohou nevybuchlé nálože představovat pro civilisty i dlouho po skončení konfliktu. Podíl nevybuchlých menších náloží v granátech z USA bude podle Sullivana méně než 2,5 procenta. O tomto problému mimo jiné píše také The New York Times, podle nějž by podíl elementů, které nevybuchnou okamžitě, mohl přesáhnout i 14 procent.
Právě kvůli hrozbám pro civilisty budí kazetová munice značnou kontroverzi. Více než 120 zemí včetně České republiky se v Úmluvě o kazetové munici zavázalo, že tyto zbraně nebudou dále vyrábět, skladovat, přesouvat ani používat. Dohodu nicméně nepodepsaly například USA, Indie nebo Brazílie, ale ani Rusko a Ukrajina, které obě podle mezinárodních pozorovatelů tento typ munice již od loňského února, tedy od začátku ruské invaze, použily.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.