Hned v úvodu Mynář připomněl, že prezident Miloš Zeman je skutečným mistrem osobní diplomacie, což během pobytu v Číně prý opět prokázal. A nešlo podle jeho slov jen o úžasné lidské gesto, kdy světovým státníkům zahrál na mezinárodním veletrhu v Šanghaji na české piano Petrof svoji nejoblíbenější píseň Sentimental Journey.
Zeman prý využil příležitosti a kromě hlavního setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem hovořil i s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem, se kterým diskutoval o ekonomické situaci Ruska. „Nutno podotknout, že akce CIIE se zúčastnilo více než sto zemí celého světa, ale možnost osobního setkání s čínským prezidentem měly jen země tři,“ píše Mynář ve svém komentáři.
Zajímavý byl podle jeho názoru bezesporu i rozhovor s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, který je spojencem České republiky v boji s agresivní promigrační lobby. Viktoru Orbánovi pan prezident blahopřál ke statečném postoji v oblasti lidských práv. „Jedním z lidských práv je totiž také uchování kulturních kořenů, v tomto případě evropských kulturních kořenů,“ podotkl.
Nezapomněl ocenit ani úroveň českého výstavního stánku, na němž byla k vidění spousta skvělých výrobků, které umějí udělat české ruce. „Všem patří velký dík za skvělou propagaci České republiky na této výstavní akci,“ napsal.
Samozřejmě nedílnou součástí návštěvy pana prezidenta byla i ekonomická diplomacie. Důležité bylo podle Mynáře setkání s vedením společnosti CITIC Group. „Jsem rád, že mohu sdělit dobrou zprávu. Nově založená dceřiná společnost této obří čínské firmy, CITIC Europe, nejenže bude dále rozvíjet současné projekty v České republice, ale plánuje i další investice v naší zemi,“ uvedl spokojeně.
Na Česko-čínském obchodním fóru v Šanghaji v úvodním slovu pan prezident prý upozornil, že český vývoz do Číny vzrostl za poslední rok o dvacet procent, počet čínských turistů se rovněž zvýšil o dvacet procent. „To je skvělý výsledek, na který jistě naváže další zvýšení vzájemně výhodné aktivity,“ věří prezidentský kancléř a dodává, že Zemana do Číny doprovodila šedesátičlenná delegace českých podnikatelů.
Mynář vyzdvihl, že právě na obchodním fóru v Šanghaji byla podepsána řada důležitých smluvních dokumentů. Jde prý například o dohodu týkající se radarů firmy Eldis Pardubice pro čínská letiště, dohodu o dodávce letounů Skyleader 6000 společnosti Zall Jihlavan Airplanes, memorandum mezi společnostmi PPF a Huawei o rozvoji spolupráce v oblasti nejmodernější telekomunikační technologie, memorandum o strategické spolupráci mezi PPF a CITIC Group, nebo o smlouvu o prodeji letenek mezi Kiwi.com a Spring Airlines.
Závěrem připomněl, že tím aktivita pana prezidenta směrem k rozvíjení spolupráce České republiky s Čínou nekončí. Příští rok v dubnu se na pozvání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga pan prezident zúčastní summitu k nové Hedvábné stezce.
- Původní text ZDE
„Cílem pana prezidenta, který ostatně prosazoval i během právě ukončené návštěvy, je, aby jedna z větví nové Hedvábné stezky ústila v České republice,“ napsal s tím, že to bude již pátá cesta do Číny a bude to již osmé setkání s čínským prezidentem. Čtvrtou návštěvu Číny tak jednoznačně zhodnotil jako další Zemanův úspěch.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab