Kandidát na Hrad Fischer: Oslovím strany, ale i odbory

07.01.2012 11:57 | Zprávy

Bývalý úřednický premiér Jan Fischer v rozhovoru pro MF Dnes potvrdil, že bude kandidovat na prezidenta. Motivuje ho k tomu vedle prosazení přímé volby také velká podpora veřejnosti. Chce být především nestranickým kandidátem a chce stavět na široké podpoře veřejnosti.

Kandidát na Hrad Fischer: Oslovím strany, ale i odbory
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Jan Fischer

Chce se dál profilovat jako nestranický kandidát, prezident by podle něj měl být někdo, kdo bude reprezentovat svět mimo politické strany.  

Prezident by se neměl nechat ovládat stranami

Lidé podle Fischera „chtějí prezidenta, který vnímá celý veřejný svět: lékaře, umělce, zástupce menšin, tělesně postižené a tak dál. Prezident by měl k politickým stranám přistupovat s respektem, jako k sobě rovným partnerům. Neměl by však být součástí stranické politiky nebo se nechat stranami ovládat.“

Začátek kampaně vidí Fischer v získání 50 tisíc podpisů, jak má být stanoveno v zákoně. Jejich sháněním by začal, i kdyby měl jistou podporu některé politické strany.

„Nabízím své zkušenosti, a to nejen v období před vládnutím a z období vládnutí, ale i z období současného. Jako viceprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj se pohybuju blízko světu politiky, mám na starosti mezinárodní vztahy banky. Trošku paradoxní je, že teď vídám víc premiérů a prezident, než jsem vídával, když jsem seděl ve Strakově akademii,“ popisuje Fischer v rozhovoru pro MF Dnes.

Svou kandidaturu si Fischer chce vybudovat na široké podpoře. Bude oslovovat parlamentní strany, vyjma komunistů, mimoparlamentní strany, ale i různé nevládní organizace nebo odbory.

U předvolební kampaně by měla být stanovena výše nákladů

Fischer by si přál, aby v případě nevyhnutelné předvolební kampaně byla zákonem stanovena výše nákladů. Musí být rovněž jasné, kdo kampaň platí, a neměla by být placena ze státních peněz.

Chce se také vyhnout radám tzv. mediálních mágů. „Na mediální mágy si v tomhle dávám pozor. Člověk se musí spolehnout na vlastní úsudek a být velmi uměřený. To neznamená být šedivej, ale nepřekročit hranice běžného vkusu,“ tvrdí Fischer v MfD.

Členství v KSČ byla chyba. Kdo může házet kamenem, ať hodí

Počítá s tím, že se v rámci předvolební kampaně bude mluvit o tom, že byl členem KSČ. Popisuje, že se chtěl stát kantorem a učit. První nabídku v roce 1974 odmítl, ale pak se nechal zlákat. Teď to označuje za chybu.

„A kdo může házet kamenem, ten ať hodí. Všichni, kteří za předchozího režimu trpěli. Před těmi mám velkou úctu a pokoru. A v této skupině mám spoustu přátel. Někdy ale berou kámen do ruky lidé, kteří ještě v září '89 klepali na dveře stranických sekretariátů a nějak to nedotáhli do konce,“ řekl Fischer v rozhovoru pro MfD.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Jana Maláčová byl položen dotaz

Předsedkyně

Proč myslíte, že zrovna vy můžete stranu dostat zpět do sněmovny, když jste byla u toho, když z ní vypadla? A věříte si v příštích volbách? Podle všeho jste zatím bez šance na návrat. Není to paradox, když máte takovou příležitost, protože jen minimum lidí je spokojených s tím, jak se jim daří?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šarapatka Kateřině Konečné: Sv*ně. My vám tu vodu společně uvaříme

18:36 Šarapatka Kateřině Konečné: Sv*ně. My vám tu vodu společně uvaříme

Bývalý radní České televize Zdeněk Šarapatka se nevybíravě pustil do europoslankyně a předsedkyně KS…